Procesy rekrutacyjne do dużych firm – co jest najważniejsze, kiedy staramy się o posadę?

Współcześnie w szkołach, na uczelniach, a przede wszystkim na rynku pracy łatwo można zaobserwować tzw. wyścig szczurów. Ludzie walczą o wymarzone posady, pną się po stopniach kariery i ciągle doskonalą swoje umiejętności. To właśnie doświadczenie w danej branży oraz obszerna wiedza w danej dziedzinie gwarantuje nam możliwość spełnienia zawodowego i zarabiania dużych pieniędzy. Wiele firm nieustannie szuka specjalistów, którzy mają szerokie pojęcie w tym, czym się zajmują.

Przytoczone zjawisko jest powodem, z którego w poważnych przedsiębiorstwach zazwyczaj procesy rekrutacyjne są wieloetapowe. Współcześnie jeżeli zależy nam na pracy w dużej firmie czy korporacji, to nie wystarczy wygenerowane komputerowo CV. Aspektami, na które osoby specjalizujące się w przyjmowaniu nowych pracowników zwracają dużą uwagę to nie tylko przebyta ścieżka edukacji i doświadczenie. Liczy się również sam wygląd i zachowanie kandydata na pracownika, jego umiejętność pracy w grupie i odnajdywania się w kłopotliwych sytuacjach. Umiejętność posługiwania się jakimikolwiek językami obcymi to właściwie konieczność.

szkolenie prince2

Autor: swimboy1
Niemałe znaczenie mają również przebyte w przeszłości kursy doszkalające, przebycie wolontariatu czy zainteresowania poza swoim zawodem takie jak np. sport czy gotowanie. Współcześnie pracodawca chce wnikliwie poznać przyszłego pracownika, zanim zdecyduje się go faktycznie zatrudnić. Co więcej, im poważniejsze stanowisko w danej firmie nas interesuje, tym więcej jest wobec nas oczekiwań. Niebanalną pozycją w życiorysie może się okazać na przykład przebyte szkolenie prince2. W ten sposób rekruter dowie się, jakimi umiejętnościami władamy w praktyce oraz że wiedza dotycząca zarządzania projektami nie jest nam obca. Naturalnie pracodawca ma prawo (zobacz postępowanie karne w Niemczech pod adresem www.pfnuer.de!) chcieć sprawdzić nasze rozeznanie w temacie, ale jeśli faktycznie braliśmy udział w kursie prince2 egzamin przeprowadzony przez rekrutera okaże się dla nas tylko formalnością.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy nas interesuje i jak wygląda rubryka dotycząca naszego doświadczenia w branży, tym co jest kluczowe jest duża pewność siebie. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną bezwzględnie musimy być pewni tego, po co tam idziemy i po prostu skutecznie powalczyć o swoją przyszłość. Dobrze zrobione pierwsze wrażenie jest kluczem do sukcesu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*