Czy użytkownikowi przysługuje wynagrodzenie strat i szkód, gdy jego lot został odwołany?

Przemieszczanie po świecie stało się teraz łatwiejsze za sprawą rozwoju techniki lotniczej. W dobie globalizmu podróżowanie samolotem nie jest już możliwe wyłącznie dla ścisłej grupy milionerów. Teraz latanie samolotem jest możliwe zarazem dla ludzi mniej zamożnych. Jeżeli kupi się bilet stosunkowo wcześniej, to można lecieć niemal za przysłowiową złotówkę. Wobec tego zarówno podróże dla naszych lokalnych biznesmenów, jak i przeloty na wczasy stały się możliwe faktycznie dla każdego Polaka. Latanie samolotem jest jednak dla wielu ludzi nieznanym doświadczeniem. Tym samym wielu z nich nie wie, jakie dotyczą ich przepisy. Należałoby więc się z nimi zapoznać, ponieważ wówczas będzie możliwe w pełni czerpanie z praw jakie nam przysługują.

Lotnisko

Autor: Nelson L.
Źródło: http://www.flickr.com
Wykupując bilet lotniczy trzeba pamiętać, że miejsce zakupu czy uznanie obywatelstwa polskiego klienta nie może determinować wyższej ceny. Prawo chroni użytkownika linii lotniczych w momencie, gdy przelot z powodu nadkompletu rezerwacji odmówiono klientowi wstępu na pokład samolotu, gdy przelot ma opóźnienie dłuższe niż 3 godziny czy gdy lot został odwołany. Aby móc ubiegać się o wynagrodzenie, to powinno się do tego jeszcze spełnić określone warunki. Pierwszym warunkiem jest to, że sam wylot powinien odbyć się z terytorium Unii Europejskiej (więcej informacji). Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to jest do tego inny: jeżeli użytkownik przylatuje samolotem przewoźnika pochodzącego z Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii czy Norwegii.

wiecej na stronie Spełnienie wypunktowanych warunków uprania pasażera do domagania się [TAG=odszkodowania

. Jest o co się starać, gdyż można dostać od dwustu pięćdziesięciu do 600 euro. Wysokość kwoty wypłaty zależy przede wszystkim od długości trasy. Jeżeli lot odbywa się w obszarze państw Unii Europejskiej, to przysługują pasażerowi ściśle określone sumy pieniędzy: jeśli podróż miała wynosić do 1500 km, to od przewoźnika należy mu się 250 euro. Jeżeli tymczasem podróż miała wynosić powyżej 1500 km, to należy się konsumentowi 400 euro. Trochę inaczej wyglądają stawki w przelotach między lotniskami poza państwami członkowskimi Unii Europejskiej a wewnątrz Unii. Wtedy za przelot do 1500 km należy się 250 euro. Jeżeli podróż miała być odbyta w odległości do 3500 km, to należy się 400 euro. Jeśli odległość miała być większa, to 600 euro. Więcej informacji znajdzie się wpisując w wyszukiwarce frazę: „odwołany lot odszkodowanie”.