W jaki sposób efektywnie szukać pracy?

Przed rozpoczęciem poszukiwania zatrudnienia wskazane jest zastanowić się nad tym: w jaki sposób poszukiwać pracy najefektywniej? Kto może nam dopomóc? Szukając pracy korzystaj z wszystkich osiągalnych opcji. Nawet, jeżeli przez jakiś czas nie będziesz odnosił sukcesów, nie załamuj się. Aktywnie szukając pracy zdobywasz przecież wartościową wiedzę o wymaganiach chlebodawców, o toku rozmów kwalifikacyjnych, albo na przykład nauczasz się skutecznej autoprezentacji. W końcu z pewnością uda ci się!

Żeby

certyfikat ze szkolenia

Autor: Leadnow Canada
Źródło: http://www.flickr.com

wyszukiwanie pracy było skuteczne, musimy od razu na samym początku przyjąć przynajmniej 3 założenia: Przeznaczę na to dużo czasu. Zależność jest prosta, im więcej czasu „ulokujemy” w działania powiązane z poszukiwaniem zatrudnienia, tym rychlej ją znajdziemy. Jeżeli w czasie poszukiwania pracy nie jesteśmy nigdzie indziej zaangażowani, warto sobie powiedzieć, iż na szukanie pracy przeznaczamy dniówkę roboczą. Nie ma powodów, aby pracować nad poszukiwaniem pracy krócej, aniżeli będziemy pracować, kiedy już ją znajdziemy. Jeżeli mamy już pracę, ale pragniemy ją zmienić, dobrze jest sobie ustalić limit czasu jaki na to przeznaczymy. Będę działać systematycznie. Będę wykorzystać wszystkie dostępne sposoby, które umożliwią mi osiągnięcie celu.

cv

Autor: César Santiago Molina
Źródło: http://www.flickr.com

Przed wysłaniem aplikacji musimy za każdym razem niezmiernie uważnie przeczytać ogłoszenie oraz odnieść zawarte w nim dane do osobistego doświadczenia. Pamiętaj, że 90 procent aplikacji przesyłanych do firm przez poszukujących pracy nie odpowiada wymogom wymienianym w ogłoszeniach . Oznacza to, iż tylko 10 % nadesłanych zgłoszeń jest branych pod uwagę w toku rekrutacji

.

W ogłoszeniach właściwie nie powinna być zaznaczona przedkładana płeć lub [praca w holandii] wiek potencjalnego pracownika, gdyż może być to zauważane jako dyskryminacja. Chlebodawcy często umieszczają podobne informacje „pomiędzy wierszami” – starczy zwrócić uwagę na formę w jakiej użyto jego nazwy, np. księgowa, nie księgowy. Zwróć uwagę na wymagania zawarte w ogłoszeniu, na przykład czy posiadasz odpowiedni certyfikat kompetencji zawodowych – folie samoprzylepne w niskiej cenie.

Najczęściej w ogłoszeniach pojawia się informacja na temat umiejętności „mile widzianych” (może być to dodatkowy język obcy, obsługa określonego programu komputerowego albo odbyty kurs na wózki widłowe – weź udział w kursie na wózki widłowe). Chodzi o to, żeby nie zniechęcić należytych specjalistów, którzy na przykład biegle posługują się językiem angielskim, jednakże nie znają za to niemieckiego. Bardzo rzadko umiejętności te są przesądzające, jednak niewątpliwie pomagają.