Jak można poradzić sobie z uzależnieniem od pracy? Gdzie jest granica między pracowitością i pracoholizmem?

Powszechnie wiadomo, iż praca to po prostu konieczność. Jest nam potrzebna, aby się utrzymać. Dla wielu ludzi jest nie tylko źródłem zarabiania pieniędzy, lecz też sposobem na dowartościowanie się. Jednak czasami można nieumiejętnie rozdzielać granicę pomiędzy pracą i domem, brać dużą ilość nadgodzin i mieć w głowie tylko to. Co trzeba zrobić, kiedy zorientujemy się, że praca jest głównym celem naszej egzystencji?

pracoholizm

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby dyspozycyjne, pracowite i z pasją wykonujące swoją pracę na pewno są idealistyczną wizją każdego dyrektora. Często takim pracownikom wydaje się, iż praca w taki sposób świadczy o ich sporej ambicji i jest zaletą. Niestety, pracoholizm jest jednym z niebezpiecznych uzależnień. Aby się z niego wyleczyć, trzeba albo zrobić mnóstwo drobnych kroków albo jeden radykalny odwrót – to zależy od osobowości i od indywidualnego przypadku.

Nie czekaj! Jeśli zainteresował Cię ten tekst, to na następnej witrynie znajdziesz dalsze wątki (http://jednosc.pl/en/products/wheat-pellets) na ulubiony przez siebie temat.

Pierwsza sprawa – należy podjąć próbę ograniczenia liczby zadań i nie brać sobie na głowę tego, z czym nie poradzili sobie inni pracownicy. Warto wybrać się na wczasy bez telefonu służbowego i komputera. Urlop nie może być krótszy niż dwa tygodnie (na początku i tak myśli się o pracy, dotyka to również te osoby, jakie nie mają problemu z pracoholizmem). Powinien to być wyjazd z wieloma atrakcjami, najlepiej w słonecznym kraju (słońce poprawi nam nastrój).

Jeżeli mamy do czynienia z poważnym uzależnieniem, całą terapię powinien poprowadzić nam psychoterapeuta – Katowice lub Mysłowice – to nieistotne – profesjonaliści z zakresu psychologii pracy oraz terapii zaburzeń z pewnością zastosują właściwe postępowanie.

Jaki dobry psychoterapeuta

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

To pewne, iż przy wychodzeniu z z pracoholizmu na pewno pomoże tylko najlepszy psychoterapeuta. Warto więc mieć dyskretnych psychoterapeutów albo nawet placówki, do których warto się udać, lecz na początku ogólnie dobrze jest spotkać się z psychologiem, aby sprawdzić, jak ciężki to przypadek. Nie sposób wyobrazić sobie lepszego pracownika, niż taki, który bez pretensji jest w pracy 10 czy nawet 12 godzin dziennie, poza tym zabiera pracę do domu i bierze wolnego.

W tym artykule znajdziesz zajmujące informacje, ale odszukaj także (https://ortodoncjacyfrowa.com.pl/aparat-invisalign/) inne teksty na prezentowany temat. Z pewnością będą interesujące.

Ale kłopoty z wyzwoleniem się od obowiązku pracy non stop mają często swoje przyczyny w przeszłości – niedocenieniu przez rodziców lub nauczycieli. Warto o tym wiedzieć.