Jesteś pasażerem, ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie masz prawa? Trzeba o nich pamiętać, aby nie zostać oszukanym
Czy wiesz jakie są prawa pasażera w ruchu lotniczym? W temacie odmowy przyjęcia na pokład czy anulowania lotu? To bardzo ważne sprawy, ponieważ mogą się zdarzyć każdemu z nas. Warto znać, jakie prawa nam przysługują, by korzystać z nich świadomie. Regulacja definiuje, jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy biletu, i nie jest istotne, czy jest to lot czarterowy czy rejsowy. Zastosowania nie mają tu również pozostałe czynniki, takie jak to, czy bilet zakupiliśmy bezpośrednio w biurze podróży a może sprzedały nam go linie lotnicze. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Źródło: http://www.flickr.com
Może się wydarzyć, że na pokładzie samolotu nie będzie miejsca dla wszystkich, którzy posiadają przecież zakupiony bilet. Tak się zdarza, gdyż linie lotnicze perfekcyjnie wiedzą o tym, iż wielu pasażerów w ostatnim momencie rezygnuje z lotu. I właśnie, ażeby uniknąć wolnych miejsc na pokładzie, sprzedają więcej niż potrzeba biletów. Jednocześnie, jak do odprawy zgłosi się więcej pasażerów niż jest miejsc w samolocie zaczyna się problem, bo przewoźnik oczywiście nie może wpuścić każdego do samolotu.
Najczęściej taki trudność rozwiązuje się w ten sposób, że osoba, która posiadała wykupiony bilet w niższej, ekonomiczne klasie zostaje przeniesiona do klasy wyższej – biznesowej. W tej sytuacji nie ma mowy o żadnych dopłatach, ponieważ otrzymujemy bardziej wygodne miejsca. Natomiast kiedy ktoś nas przenosi z lepszej do gorszej klasy, to przysługuje nam, płatne w okresie 7 dni. Może się wydarzyć, że takie przesunięcia pomiędzy klasami nie wystarczą. Co wtedy? Przewoźnik powinien

Źródło: http://www.flickr.com
wzywać ochotników spośród pasażerów, którzy postanowią zrezygnować z lotu – firma Takie osoby mają prawo obywatelstwo polskie przez małżeństwo do zwrotu ceny biletu.
Niekiedy nie ma ochotników, tak więc przewoźnik może rozmaicie zachęcać, przykładowo zaproponować różnorodne korzyści. Skoro i to nie będzie działać, to przewoźnik ma prawo anulować Twój lot. Taka odmowa jednak sprawia, iż masz pewny zwrot ceny kupionego biletu, prawo do opieki, a także dostajesz odszkodowanie za brak możliwości kontynuowania podróży. Ponadto warto wiedzieć, że przewoźnik posiada obowiązek, żeby zapewnić lot w pierwszej kolejności ludziom o obniżonej sprawności w chodzeniu czy dzieciom podróżującym bez opieki rodziców. Pamiętajmy więc, iż cokolwiek się wydarzy zawsze mamy prawa, o które powinniśmy zabiegać. Być może nigdy się nie wydarzy, iż będziemy w tej sytuacji, ale kto wie, więc dobrze być zabezpieczonym.