Czy istnieje praca marzeń? Amerykanie już znaleźli odpowiedź, lecz jak to się ma do naszych polskich warunków?

Jak praca marzeń to która? No jak najbardziej, ażeby solidnie płacili, było mało stresu, żeby można było się rozwijać, a ludzie w pracy przyjaźni. Taka praca wydaje się rzeczywiście ciekawa, lecz czy jest realna? Według Amerykanów zawodem, który spełnia wszystkie te wytyczne jest aktuariusz. Czy to prawda?

aktuariusz

Autor: Friends Life
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu należy przyznać, że nie ma takiego pojęcia jak praca marzeń, ponieważ świat jest zbytnio złożony, a nasze charaktery, zdolności i preferencje za bardzo różne, by tak bez problemu to podsumować.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy tego opisu zachęcamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod tym linkiem. Tam odejdą wszystkie Twoje rozterki.

Jedna osoba będzie się korzystniej prezentowała w określonej dziedzinie, kolejna w innej, to naprawdę nie taki łatwy temat, jak się niektórym zdaje. Podobnie jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie się podobał jej tryb, charakter i pozostałe czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się tematyką rynku pracy opublikował ranking 200 zawodów, które są najbardziej blisko opisu „pracy marzeń”. Znajdują się tam dość różnorodne profesje, takie jak, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.

zapoznaj się ze szczegółami

Autor: Brad Einarsen
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsze miejsce zostało jednak zarezerwowane dla aktuariusza. A jak to wygląda w Polsce, w kraju gdzie większość osób nie wie nawet, iż istnieje taki zawód? A jak nawet słyszeli, to nie wiedzą, czym ów fachowiec się trudni? Coraz mniejsza ilość osób podchodzi do swojej pracy jako jedynie do miejsca, gdzie się zarabia. Niemal identycznie, a może i bardziej ważny jest sens wykonywanego zawodu, bo to gwarantuje spełnienie zawodowe. Czym właściwie zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to specjalista w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc widzimy zawód ten spodoba się osobom, które lubią i odpowiednio się czują w tematyce przedmiotów ścisłych.

Ogólnie akcjonariusz ma związek z branżami jak reasekuracja, ubezpieczenia i plany emerytalne (przykładowo, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń spoczywa na nim wycena różnych zobowiązań wobec klientów. Powinien też brać udział w konstruowaniu produktów, tak, aby poziom rezerw czy kolejne przepływy pieniężne właściwie zabezpieczyły poszczególne zobowiązania. By zostać aktuariuszem w naszym kraju potrzeba spełnić parę warunków (tutaj dowiesz się więcej: kontynuacja na stronie). Najważniejsze to zdać z pozytywnym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy zawód ten w Polsce jest tak znany, jak w Ameryce można na pewno odpowiedzieć że nie. Nie, u nas ta dziedzina dopiero raczkuje, ale już widać, jaka to ciekawa branża.