Dla wielu osób postawienie własnego domu jest spełnieniem pragnień i kilkuletnich planów. Niektórzy decydują się na to nawet przez parę lat, inni spontanicznie zaczynają budowę, lecz w każdym przypadku droga od marzenia do zamieszkania będzie podoba. Przede wszystkim niezbędne będzie wyszukanie ziemi, na jakiej wymarzony dom zostanie wybudowany – jest to kluczowa decyzja, bo w miejscu, które zostanie wybrane będzie się mieszkać przez wiele następnych lat. Następnym krokiem będzie opracowanie planu domu i pozałatwianie wszystkich koniecznych formalności.
Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com
W części miejscowości trwać to może nawet cały rok, ale przeważnie da się to załatwić w szybszym tempie. Dopiero jak wszystkie dokumenty i pozwolenia będą załatwione, można będzie zaczynać budowę, która w zależności od gabarytów domu i sprawności ekipy budowlanej trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Po postawieniu budynku do wykończenia jeszcze pozostaje wykończenie wnętrz, przyłączenie wody i prądu i w zasadzie można będzie zaczynać mieszkanie.
Na każdym etapie powinno się wszystko szczegółowo sprawdzać, ale szczególne znaczenie ma etap budowy. Jeżeli wtedy coś będzie niewłaściwie wykonane, pojawią się jakieś fuszerki albo niedociągnięcia, to konsekwencje tego mogą się ciągnąć przez wiele kolejnych lat. Dlatego też, zatrudniając ekipę, jaka dom będzie stawiać, należy podpisać z nią odpowiednią umowę. Standardowa umowa o roboty budowlane zawierać powinna kilka punktów, dzięki jakim budowa powinna być znacznie bezpieczniejsza – szczegóły na tej stronie.
Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim trzeba dokładnie określić zakres prac do wykonania, nie można tu zostawiać miejsca na interpretacje, wszystko musi być napisane na kartce papieru. Warto także określić przewidywany czas zakończenia robót i wynagrodzenie za wykonane prace.
Uzupełniające informacje na podany w naszym tekście są Ci potrzebne? Bez stresu. Wejdź w ten link i wszelkie inne wątki tutaj (http://lubin-adwokat.pl/adwokat-dlaczego) znajdziesz. Zapraszamy!
Podpisanie takiej umowy przez obie ze stron gwarantuje, że w przypadku jakiś sporów albo problemów prościej będzie załatwić sprawę. Unikać trzeba ustnego ustalania, gdyż często później strony zaczynają się wypierać swoich słów i dojście do prawdy będzie nieraz bardzo ciężkie.