Co dziesiąty dorosły Polak oświadcza, że w poprzedniej dekadzie pracował zarobkowo za granicą. To znaczy, iż „za chlebem” wyemigrowało 3,3 mln osób. Co interesujące, zainteresowanie pracą za granicą nie słabnie wśród Polaków od lat.
Autor: shrinkin’violet
Źródło: http://www.flickr.com
Składnikiem mającym największy wpływ na migrację zarobkową jest wiek. W ostatnim dziesięcioleciu jeden na czterech badanych w wieku 25-34 pracował za granicą. Wśród przedstawicieli innych kategorii wiekowych odsetek nie był wyższy aniżeli 12 proc.. Najmniejszy był pośród osób najstarszych, w grupach wiekowych 55-64 i więcej odsetek wynosił 2.Drugim co do ważności czynnikiem determinującym ochotę do podjęcia pracy za granicą jest płeć. Pracę za granicą częściej podejmowali panowie (16 % z ankietowanych). Wśród kobiet było to jedynie 7 proc. Grupą najentuzjastyczniej wyjeżdżającą są panowie w wieku 25-34 lat. W ostatnim dziesięcioleciu czterech na dziesięciu pracowało poza granicą. Co interesujące, wpływu na chęć do wyjazdu nie ma wykształcenie. Doświadczenie zatrudnienia poza granicą potwierdza niemal tyle samo osób z wykształceniem uniwersyteckim (13 proc.), maturalnym (14 proc.) jak też zawodowym (13 proc.). Odstępstwem są osoby z podstawowym wykształceniem, tylko trzy na sto pracowały za granicą.
Jeżeli masz chęć poznać jeszcze inne materiały na omawiany tu temat, to przeczytaj to ważne źródło (https://blyss.pl/produkty/przyczepy/przyczepy-pod-sprzet-budowlany) – ono także jest bardzo cenne.
Badacze przyjrzeli się też, które grupy społeczno-zawodowe najczęściej wyjeżdżają za chlebem. Tak więc w większości wypadków wyjeżdżali pracownicy wykwalifikowani – 26 proc. oraz pracownicy usług – 22 %. Warto też dodać, że ogromnie wysoki odsetek jest pośród bezrobotnych – aż 25 proc. Prowadzi to do zrozumiałego wniosku, że wyjazdy zarobkowe poza Polskę łączą się z komplikacjami w znalezieniu pracy w kraju, ale może także pokazywać, że praktyka pracy za granicą niekoniecznie pomaga w znalezieniu zatrudnienia w Polsce.
Autor: calflier001
Źródło: http://www.flickr.com
Gdzie za chlebem? Busy do Niemiec pełne są rodaków wyjeżdżających „za chlebem” – ponad jedna trzecia ankietowanych – 36 proc.) pracowała tam albo pracuje obecnie. Następne miejsca zajmują: Wielka Brytania – 21 proc., Holandia – 12 proc., Norwegia – 8 procent, USA – 8 proc., Włochy 7 procent i Republika Francuska – 6 %.
Procent rodaków kompletnie nie zainteresowanych pracą za granicą wyn.
Musisz wiedzieć, że nasza strona internetowa (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/czesci-akcesoria-odkurzaczy-techkar/osprzet-odkurzaczy-techkar/weze-ssace-odkurzaczy-techakr,2,3593) może pomóc Ci w wyszukaniu ciekawych informacji na każdy wątek. Ta strona na pewno Ci się spodoba.
76 proc. Dla porównania, najwyższy był w 2008 r. i wynosił 86 %.