Na czym polega odpowiedzialność karna lekarza? W jakich sytuacjach ma miejsce, kiedy może wystąpić?

Znaczenie zgody pacjenta jest stale wzrastającą wartością, a bierze się to przede wszystkim z rozwoju praw pacjenta a także ze zmian w obszarze lekarz – pacjent. Jeszcze niedawno ten kontakt był dość paternalistyczny, teraz już robi się w większym stopniu partnerski. W tym sensie pojawia się wiele pytań, a najważniejsza jest odpowiedzialność karna lekarza, czyli zabieg robiony przez lekarza bez zgody pacjenta może być czynem karalnym?

przeczytaj, to może okazać się niezwykle ważne

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Opinie lekarzy oraz prawników na temat tego typu zgody są znacząco podzielone. Prawnicy twierdzą, że wola chorego to najważniejsze prawo, tak więc starają się jak najmocniej poszerzyć rolę zgody pacjenta, natomiast lekarze są zdania, iż dobro chorego jest prawem najbardziej istotnym, więc próbują zmniejszyć rolę zgody pacjenta. Różnice w takich opiniach zostały na szczęście w pewnym stopniu określone i to z korzyścią dla prawników. Stało się to po wprowadzeniu artykułu 192 do kodeksu prawnego.

Tego typu zapis mówi, że kto przeprowadza zabieg leczniczy bez wyrażenia zgody przez pacjenta, podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności. Taki przepis zamiast jednakowoż pomagać wytworzył trochę zamieszania. W sytuacji leczniczych zabiegów brak zgody na ich wykonanie nie stwarza odpowiedzialności za wykroczenie przeciwko życiu oraz zdrowiu, ale uchodzi to jednocześnie za jedno z przestępstw przeciwko wolności.

Jeżeli zaciekawił Cię prezentowany artykuł, wejdź też na ten serwis, gdyż odnajdziesz tam podobny świeży wpis – on także jest warty polecenia.

W takich więc sytuacjach jak zarządzony będzie sąd lekarski prawnik z prawdziwego zdarzenia, jaki kształci się w tej dziedzinie, będzie faktycznie niezbędny – dowiedz się więcej. Powracając jednakowoż do wywodu, to możemy przyznać, iż zgoda to pewien punkt usprawiedliwiający działanie lekarza. Wiadomo jednakowoż, że nie każda będzie chronić przed zarzutem bezprawności czynu.

Musi bowiem spełniać określone wymagania, choćby przykładowo przedmiot zgody musi być zgodny z prawem, co oznacza, że lekarz nie powinien dokonywać zabiegu eutanazji, mimo że dostał taką zgodę od pacjenta. Zgoda jednocześnie nie może być otrzymana pod naciskiem czy przymusem. Lekarz przed wszystkim powinien udzielać pacjentowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, musi proponować możliwe metody diagnostyczne lub lecznicze. To gwarant, że lekarz, jak i pacjent będą zadowoleni z tej sytuacji.