Czym są, jak pracują i do czego służą centrale telefoniczne

Centrala telefoniczna składa się z określonych urządzeń, których zadaniem jest łączenie subskrybentów sieci telekomunikacyjnej. Centrale telefonicznie tworzą się z różnych urządzeń komutacyjnych, które przyczyniają się do zgodnej pracy centrali. Zajmują się one zestawianiem połączeń telekomunikacyjnych. Istotnym fragmentem centrali telefonicznych jest łącznica telefoniczna, za pośrednictwem jakiej wykonywane są połączenia.

telefonia

Autor: Per Åström
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie możemy wyróżnić dwa rodzaje łącznic telefonicznych – bezpośrednią oraz pośrednią. Łącznica bezpośrednia steruje procesami łączeniowymi z centrali bez pośrednictwa innych urządzeń.

Nie ociągaj się! Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to czytaj również Obróbka i cięcie metali kolejne wiadomości na ten temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

Natomiast łącznica pośrednia magazynuje informacje łączeniowe za sprawą układów rejestrowych. W skład wyposażenia łącznic wchodzi masa istotnych elementów, między innymi sieć dróg połączeniowych, wyposażenie liniowe, oraz także urządzenia sterujące. Co więcej możemy jeszcze wypunktować łącza abonenckie (jakie są łączami dwukierunkowymi), łącza liniowe (jakie zawierają osobne zaopatrzenie łącza przyłączonego do łącznicy) oraz łącza międzycentralowe (które są zarówno łączami dwukierunkowymi, jak również jednokierunkowymi) – trzymaj rękę na pulsie. Łącznice dzielą się również na łącznice ręczne oraz automatyczno-elektromagnetyczne.

Jeżeli uważasz, że odnajdziesz przyciągające oko treści w internecie, to przejdź do omawianego problemu oraz kliknij w odnośnik mieszczący się tutaj.

Do tego zdołamy także wymienić łącznice automatyczne-cyfrowe oraz także automatyczne-elektroniczne. W dzisiejszych czasach centrale ręczne nie są już raczej napotykane, w naszych czasach centrale działają mechanicznie, co sporo upraszcza oraz przyspiesza ich pracę.

firma

Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Centrale telefoniczne mają różne warianty zasilania, takie jak zasilanie elektroenergetyczne, zasilanie sygnałowe sygnalizacji, a także impulsowe. Na dodatek prąd zdobywa się także z tak zwanej siłowni. Jest to prąd stały niezbędny do zasilania różnych urządzeń telekomunikacyjnych. Za to prąd przemienny jest generowany poprzez przetwornice sygnałowe, tyrystorowe, oraz także przetwornice tranzystorowe.