Badania rynku łatwe i skuteczne jak nigdy wcześniej

Obecny konkurencyjny rynek powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu utrzymają się na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Najlepszym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych należy wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, wyników szkoleń, użyteczności stron www.

Ankiety przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najpopularniejszych narzędzi przydatnych do odkrycia opinii klientów jest ankieta. Jest ona znanym od wielu lat narzędziem, które polega na tym że respondent dostaje do wypełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub oklejanie samochodu reklama – foliograf.pl zamkniętymi. Wyróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety on-line .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do sieci coraz większą popularność zyskują instrumenty, które umożliwiają gromadzenie danych online. Takie podejście do sprawy niesie za sobą dużo korzyści niedostępnych w starych metodach badania opinii.

Nowoczesne badania opinii

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Maleje się liczba wydatków dotyczących obsługi badanych ankietowanych. Jednocześnie maleje czas niezbędny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu mamy bieżący dostęp do najnowszych wyników, które ciągle napływają do systemu. Poprawia się jakość ankiet oraz rośnie ich liczebność.

Dzieje się tak gdyż ankietowani wypełniają je z wykorzystaniem internetu w najlepszym dla siebie miejscu, gdy sami posiadają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zagadnie je osoba przeprowadzająca badania. Ułatwia to przeprowadzanie badań na tematy uznawane przez badanych za wstydliwe. Na potrzeby wykonywania ankiet wykorzystuje się też w coraz większym stopniu urządzeń mobilnych.

Ankiety online to także znaczne uproszczenie pracy przy analizie zebranych wyników. System pozwala na szybkie tworzenie raportów, które można analizować za pomocą wielu instrumentów np. tabel. Dzięki temu łatwiej zauważyć, skomplikowane często, związki pomiędzy poszczególnymi wynikami.