Czym jest nie fair konkurencja gdy chodzi o reklamę? Jakie są jej przejawy?

Gdy reklamujemy jakiś produkt musimy pamiętać o tym, aby w tym zabieganiu o klientów nie przekraczać pewnych granic. Chodzi tu o ewentualny czyn nieuczciwej konkurencji, za co grozi sprawa sądowa. Pozew taki mogą wnieść inne firmy, jakich interesy mogły zostać naruszone. Z czym się to wiąże i w jaki sposób się tego wystrzegać?

Prawo autorskie
Nieuczciwa konkurencja w reklamie jest wtedy, kiedy działa się wbrew prawu albo też przyjętym dobrym obyczajem. Możemy także o niej mówić, jak naruszamy interesy innych firm. Ustawa opisująca temat, którym jest zwalczanie nieuczciwej konkurencji, w dokładny sposób precyzuje co może zostać uznane za tego typu czyn – nieuczciwa konkurencja w reklamie. Część przepisów także zabrania albo też ogranicza tworzenie reklam konkretnych artykułów. Chodzi przede wszystkim o tytoń, napoje alkoholowe jak również niektóre leki. Może także zdarzyć się sytuacja, iż osoba reklamująca własne towary w taki sposób manipuluje przekazem, iż ukrywa reklamę niedozwoloną pod formą reklamy dozwolonej. Jednak takie praktyki też są nieuczciwą konkurencją, ponieważ są sprzeczne z dobrym obyczajem.

Niedozwolona jest także reklama, która stara się wprowadzać w błąd klientów. Mowa o informacjach szczególnie odnośnie ilości, zawartości, sposobu wykonania wykonania, jakości ale także zastosowania takiego artykułu. Nie wolno też w reklamie odwoływać się nadmiernie do uczuć klienta, chodzi o straszenie, czy wykorzystywanie tego, że dzieci są łatwowierne. Wchodzenie w prywatną sferę ludzi, to znaczy przykładowo nagabywanie jest również zabronione – https://www.jwp.pl/uslugi/ochrona-praw-autorskich/12e1e34c7___flickr_16359141481.jpg|R|W=200|ALT=porównanie wód mineralnych]

Sporym ryzykiem okazać się także reklama porównawcza, jest ona dozwolona od 2000 roku w Polsce. Natomiast nie powinna odchodzić od przyjętych dobrych obyczajów. Nie może ona wprowadzać w błąd. Musi porównać konkretne towary w sposób rzetelny jak i obiektywny, jak też mówić o cechach, które są sprawdzalne. Nie można też doprowadzać do sytuacji, gdzie klient będzie miał problemy z rozróżnieniem towaru reklamowanego od takiego, do którego się go porównuje. Nie powinno się z pewnością w takich reklamach dyskredytować towarów czy usług konkurencji, ani robić ich imitacji. Pracując nad reklamą musimy liczyć się z tym, że ktoś może nas oskarżyć o plagiat. Pamiętać w związku z tym należy, iż prawa autorskie w sieci też obowiązują. Niektórzy bowiem o tak istotnym fakcie zapominają.

strona źródłowa

strona źródłowa