Kim jest notariusz i czym się zajmuje? W jakich sytuacjach jest niezbędny ten rodzaj specjalisty?

Nadchodzi taki dzień, że jesteśmy zmuszeni korzystać z usług notariusza. Nie dzieje się to często, lecz jak już trzeba to wiemy, iż mamy konkretną i ważną sprawę do załatwienia, taką, gdzie nie ma miejsce na jakieś wpadki, nieścisłości czy pozostałe niespodziewane problemy.

księga notarialna

Autor: Alicia A. L.
Źródło: http://www.flickr.com
Notariusz to człowiek, który musi być bardzo dokładny, skrupulatny w tym co robi, powinien idealnie znać przepisy prawa. To osoba niezawodna, taka, której z pewnością można powierzyć swoją, czasem bardzo zawiłą sprawę.

Ten link do www adwokat Warszawa Wola zadziwi Cię niebywale optymistycznie. Wyszukasz tam masę rzetelnych wiadomości. Zatem nie czekaj i klikaj!

Notariusz, w przeszłości określany rejentem, mianowany jest przez ministra sprawiedliwości, upoważniony do tworzenia aktów notarialnych oraz do dokonywania innych czynności notarialnych. Notariusz w temacie swoich uprawnień funkcjonuje jako osoba zaufania publicznego, czyli przysługuje jej ochrona jak dla funkcjonariusza publicznego. Działania, jakie dokonuje mają charakter dokumentu urzędowego. W trakcie dokonywanych czynności notariusz zobowiązany jest czuwać nad prawidłowych zabezpieczeniem praw i właściwych interesów stron, a również innych osób, dla jakich konkretna sprawa może powodować skutki prawne. Notariusz w systemie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej ma bardzo ważną rolę, zapobiega bowiem sporom sądowym dzięki zapewnieniu pewności i bezpieczeństwa obrotu. Wiele tego rodzaju usług świadczonych przez kancelarie w różnych miastach, jak na przykład kancelaria notarialna Dąbrowa Górnicza jest regulowanych poprzez właściwe prawo o notariacie.

książka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Z formalnego więc punktu widzenia jesteśmy w stanie powiedzieć, iż notariusze nie wykonają swoich usług, jak adwokaci czy prawnicy, lecz zajmują się czynnościami notarialnymi, tak samo, jak sądy. Notariusz za swoją pracę pobiera tak zwaną taksę notarialną, jaka określana jest przez ministra specjalnym rozporządzeniem. Zależna jest ona od typu czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej. Działalność notariusza określa ustawa z dnia czternastego lutego 1991 roku – Prawo o notariacie. Ustrój notariatu w Polsce podobny jest do ustrojów notarialnych w pozostałych krajach prawa łacińskiego, czyli w takich, które również jak Polska, wywodzą swoje prawo cywilne z prawa rzymskiego.

Właściwie w każdym, nawet małym mieście znajdziemy notariusza, choć oczywiście najbardziej pokaźny wybór jest dostępny w większych miastach. W taki sposób najbardziej korzystnie szukać takich usług w internecie, wpisując frazę przykładowo notariusze Dąbrowa Górnicza Mamy wtedy pewność, że znajdziemy lokalnego, odpowiedniego fachowca, który przeprowadzi dla nas istotną sprawę. Nawet jak nasi znajomi polecają nam jakiegoś fachowca warto zweryfikować jego umiejętności, poszukując informacji na przykład w internecie. Tak to już jest w dzisiejszych czasach, iż w internecie znaleźć można prawie wszystko.