Czym charakteryzuje się skuteczna reklama

Czy kiedy idziemy do sklepu, kupujesz produkt czy może obietnicę jego otrzymania? Pytanie retoryczne? Nie koniecznie, przynajmniej gdy realizujesz kampanię reklamową w polskich mediach!

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Czy nie drażni nas sytuacja, w której wzrost sprzedaży utożsamia się z działaniem tylko jednego działu – sprzedaży? A dodatkowo gratyfikacja finansowa za sukces zostaje przyznana właśnie temu działowi! A nam marketingowcom, pozostaje satysfakcja z dobrze wykonanej pracy oraz uścisk dłoni szefa.

Powszechnie stosowanym sposobem rozliczania reklamy w naszym kraju jest system „płać za emisję”, niezależnie od tego z jakim medium mamy do czynienia. Ten tzw. model emisyjny, w internecie określany mianem CPM (Cost per Mille – koszt za tysiąc odsłon) choć jest generalnie obowiązującym w mediach, jest nad wyraz mało korzystny z punktu widzenia reklamodawców zabiegających o efekty. Dlaczego? Firmy wydając miliony na kampanie reklamowe, „kupują” jedynie mglistą obietnicę zwiększenia sprzedaży, nie znając skuteczności swoich działań. Żadne medium nie gwarantuje nam efektów realizowanych kampanii. Po prostu, to co kupujemy w domu mediowym lub bezpośrednio w stacji telewizyjnej czy radiowej to gwarancja emisji naszej reklamy. Kliknij agencja public relations aby dowiedzieć się więcej!

A gdyby na przykład można było zaplanować, że realizując kampanie reklamową przy stałym budżecie, zwiększymy sprzedaż do określonego poziomu X – czyli pozyskujemy Y nowych klientów? I nie była by to mglista obietnica, a faktyczna obwiązująca umowa z mediami. Wówczas, zarówno nasza satysfakcja zawodowa, jak i finansowa wyglądałaby dużo lepiej. Co ważne, marketing marketing relacje nie byłby już wsparciem dla sprzedaży oraz kosztem w firmie! Istotny jest w tym branding, Wrocław to miasto, w którym znajdziemy parę świetnych firm, jak wspomniana tutaj.

Realizowanie kampanii reklamowych w modelu „płać za sukces” można stosować długofalowo. A co najważniejsze, wydatki na ten typ promocji mogą śmiało obciążać budżetu sprzedażowy. W Polsce, co prawda nie dywersyfikuje się kampanii reklamowych na te realizowane z budżetów marketingowych i sprzedażowych, nie mniej warto zastanowić się nad takim podejściem i zacząć realizować kampanie online z budżetu sprzedażowego. Ważne jest również kreowanie wizerunku firmy, czyli branding.

W poczytnym brytyjskim magazynie „The Economist”, w tekście poświęconym reklamie online, autor pisze: „To koniec marketingu! Przynajmniej takiego jaki znamy… Jeżeli chcesz skutecznie kontrolować marketing we własnej firmie, a przede wszystkim monitorować efektywność promocji online oraz koszty takich działań, zacznij korzystać z modelu >>płać za sukces<<. Wówczas przestanie on być wyłącznie źródłem kosztów w Twojej firmie. Dzięki temu modelowi wydatki na reklamę stają się kosztami zmiennymi firmy, które skutecznie zwiększają jej zysk." Tak więc marketing w modelu "płać za efekt" jest kosztem, ale co ważne kosztem zmiennym. Masz uczucie, że zbliżone posty wyjaśnią Ci dokładniej tę sprawę? Jeżeli tak uważasz, zobacz w tekście (www.gohero.pl/kamera-gopro-hero-8-black) inny tego typu punkt widzenia.

Im więcej więc sprzedajemy, tym więcej możemy przeznaczyć na tego typu reklamę!