Jak mądrze uniknąć sporów patentowych

Chociaż zasadniczo wiadomo, że należy chronić swoje pomysły, relatywnie niewiele krajowych firm dba o swoje interesy w tym zakresie. Trzeba nadmienić, że polskie firmy zgłosiły w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład niemieckie. Stąd też wyraźnie widać, że dystans w innowacyjności między naszym krajem a zachodem istnieje w coraz szerszej skali. Z drugiej strony należy podkreślić, że symultanicznie zagraniczne firmy wzmacniają swoją pozycję na naszym rynku, gdyż z każdym rokiem rośnie ilość obowiązujących w Polsce patentów rejestrowanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną tej sytuacji jest lenistwo regionalnego sektora przedsiębiorstw. Co ciekawe tego typu dylematów nie mają insytucje naukowe, które znacznie częściej zgłaszają swoje pomysły do Urzędu Patentowego.

prawo

Naturalnie nawet opatentowanie swojego konceptu nie zapewnia nam niezawodnej ochrony przed kradzieżą. Tymczasem jeśli posiadamy tego tupu akt prawny możemy walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Czasami należy więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Naturalnie nie musimy samemu mierzyć się z zagadnieniem. W tym celu powinniśmy wynająć dobrą kancelarię, która w swojej standardowej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu spawami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, często oddłużanie legnica lub inżynier, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie i wykonuje pomoc techniczną przedsiębiorstwom, instytucjom oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (kontynuuj czytanie o sporach patentowych).

Interwencja rzecznika patentowego jest także niezastąpiona w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Warto mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty często mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy sprawa jest rozstrzygana w sądzie.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź tutaj adwokat Zabrze podobne materiały – one też są warte zainteresowania.

Najsłynniejsze spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi koncernami i trwają latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o zniesienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia. Na przykład głośny być spór dwóch firm z branży nowych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia istotna, że mówiono o niej we wszystkich mediach. Finalne orzeczenie Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent USA, który ją anulował, wyjaśniając, że zakaz sprzedaży produktów firmy Apple miałby zły wpływ na rodzimą gospodarkę.