Jakiego rodzaju formalności i dokumenty są konieczne podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt.

Droga którą musi pokonać potencjalny właściciel mieszkania wcale nie jest łatwa, szczególnie jeżeli chce się przy tym wziąć kredyt.

mecenas

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz nawet przy kupnie za gotówkę od niektórych rzeczy uciec nie można, tyle że się nie będzie miało do czynienia z żadnym bankiem. A ponieważ banki będą mieć sporo wymagań w stosunku do kredytobiorców, to należy im dostarczyć szereg dokumentów wiążących się z zarobkami i daną nieruchomością. W pierwszej kolejności niezbędne będzie przedstawienie zaświadczeń o zarobkach, na podstawie których będzie wyliczona zdolność kredytowa. Sprawdzana jest także historia kredytowa w BIK, żeby kompleksowo ocenić wiarygodność potencjalnego klienta. Jeżeli to wszystko przejdzie się pozytywnie, to kolejnym etapem będzie wycena nieruchomości bielski-biała – .
Przy mieszkaniu z rynku wtórnego wymagany jest operat szacunkowy Bielsko, który daje informację o tym, ile będzie ono rzeczywiście warte. W oparciu o ten dokument bank określi maksymalną wartość kredytu, jaka będzie możliwa do otrzymania, w pierwszej kolejności będzie tu chodzić o zabezpieczenie hipoteczne. Wycena przeprowadzona być musi przez uprawnioną do tego osobę, niektóre banki jeszcze wymagają, aby rzeczoznawca Bielsko-Biała był na ich liście (odwiedź Kancelarię Rzeczoznawców Majątkowych 2 SIPEX).

Skoro rzuciłeś okiem na opublikowane w tym miejscu teksty, to oprócz tego zerknij na opracowanie, które też prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu.

Obecnie sporządzenie takiego operatu będzie kosztować kilkaset złotych, a czas czekania na dokument zależeć będzie w dużej mierze od tego, ile pracy będzie miała osoba go wykonująca.

Przy niewielkich kwotach kredytu czasami banki decydują się na procedurę uproszczoną, czyli wartość nieruchomości jest w przybliżeniu wyznaczana przez ich specjalistów.