Mąka i jej szerokie zastosowanie w życiu codziennym

Mąka jest artykułem powstałym w rezultacie rozkruszenia ziaren zbóż czy innych roślin. W zależności od rodzaju gatunku, z którego uzyskano mąkę może zostać ona zastosowana do przeróżnych zamysłów: przemysłowych, paszowych czy spożywczych.

Poradnik miłośnika makaronu

Autor: Międzybrodzkie Makarony
Źródło: Międzybrodzkie Makarony

Ze względu na zastosowanie w przemyśle spożywczym mąkę rozdzielamy na: chlebową (żytnia i pszenna), stosowaną do wypieku chleba, a także pozostałych wyrobów piekarniczych i niechlebową (z pozostałych zbóż, kartofli, gryki) używaną jako uzupełnienie do mąk chlebowych, niekiedy też samodzielnie. Pośród nich możemy wyróżnić mąki użytkowane do produkcji chleba dla osób chorych na celiakię.

Czy uważasz, że zamieszczone tutaj dane są interesujące? Jeśli tak, to przejrzyj treść (http://www.sacher-cnc.pl/obrobka-cnc-katowice/), a znajdziesz tam nie mniej istotne wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Będą to: mąka ryżowa i kukurydziana.

Pragnąc opowiedzieć przebieg uzyskania mąki z ziaren zbóż warto posiadać pojęcie o budowie ziarnika. Ziarno zbudowane jest z okrywy owocowo-nasiennej zwanej łuską (dostatniej w błonnik oraz składniki mineralne), zaraz pod nią mieści się warstwa aleuronowa niosąca sporo białek, składników mineralnych jak też pewne ilości tłuszczów. Zarodek jest najmniejszą częścią ziarniaka, zawiera on dużo tłuszczu oraz białka o dużej wartości (czytaj dalej odsyłam na tą stronę).

Najbardziej wewnętrzną cząstką ziarna, a równocześnie największą stanowi bielmo. Mieści ono białka i węglowodany. Wytwórczość mąki polega na przemiale ziarnika, tzn. na mechanicznym pokruszeniu oczyszczonego ziarna z pomocą specjalistycznych urządzeń tak, aby odseparować jego centralną część, a więc bielmo mączyste od zewnętrznej warstewki, to jest okrywy nasienno-owocowej. W ten sposób z pokruszonego bielma produkowana jest mąka, natomiast odseparowana warstewka owocowo-nasienna tworzy otręby.

Nabywając bielszą mąkę, musimy mieć pojęcie, że mieści ona mniej błonnika, składników mineralnych a także witamin z grupy B, z kolei sporzej skrobi. Zatem najlepiej selekcjonować mąki ciemniejsze, mieszczące więcej substancji odżywczych, błonnika i witamin z grupy B, a dodatkowo witaminę E. Cechy dobrej mąki: barwa – zależy od rodzaju oraz pochodzenia: od biało-kredowej przez biało-żółtą aż po szarobiałą, zapach – specyficzny lekko słodkawy.

przenośniki 2

Źródło: sxc.hu

W przemyśle paszowym oraz zbożowym stosuje się mnóstwo wyspecjalizowanych urządzeń w tym przenośniki łańcuchowe (zalecamy tą stronę) a także przenośniki śrubowe (przeczytaj więcej tutaj) przeznaczone do poziomego jak też skośnego transportu różnorodnych materiałów miałkich (przykładowo ziarna, śruty, minerałów).