Szkolenia BHP – przyczyny, dla których nie wolno ich lekceważyć

Szkolenia BHP obowiązują każdego pracownika. Szkolenia BHP są bardzo ważne w przypadku osób wykonujących niebezpieczne zajęcia, lecz czy są one konieczne również w przypadku osób, które pracują przy biurku, przed komputerem? Po co urzędnik powinien odbyć szkolenia BHP, jeżeli w miejscu pracy nie grożą mu żadne zagrożenia?

szkolenie BHP

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com

Podkreślmy: nawet pracownicy biurowi muszą przejść szkolenia BHP, mimo że w miejscu pracy nic im nie grozi. Pracownik umysłowy używa na swoim stanowisku komputera przez kilka godzin w ciągu dnia. Siedząc przy komputerze również ryzykujemy swoje zdrowie. Monitor komputera odbija światło, co powoduje, że bardziej męczą się oczy.

Jeżeli ten temat Cię zaintrygował, to na pewno zainteresuje Cię także nowa wiadomość (http://franklincovey.pl/zdalne-zarzadzanie/) na omawiane zagadnienie, gdyż również zawiera atrakcyjne informacje.

Warto zwrócić uwagę, żeby ekran komputera znajdował się w prawidłowej odległości od naszych oczu, był postawiony na wprost i nieco poniżej linii wzroku. Dbając o oczy pamiętajmy również, żeby nie pracować na komputerze siedząc w ciemnym pokoju. Stół, przy którym siedzimy musi być odpowiednio oświetlony. Przepisy BHP przewidują że pokój, w którym pracują pracownicy powinien spełniać określone warunki dotyczące oświetlenia. Co najważniejsze każde stanowisko pracy powinno znajdować się blisko światła słonecznego. Równocześnie w pomieszczeniu nie może być zbyt wiele otworów okiennych, aby na stanowisko pracy nie padało za wiele promieni słonecznych. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy pracownika biurowego to zaledwie aspekt ułatwiający przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ten i inne problemy omawiane są właśnie w trakcie szkolenia BHP dla pracowników umysłowych:

Inspektorzy, którzy prowadzą szkolenia BHP działają tak samo w dużych miastach, jak na przykład Warszawa czy Wrocław, jak i w małych miejscowościach. Do takiego właśnie szkoleniowca pracodawca powinien zgłosić się mając zamiar przyjąć nowego pracownika, bo bez wstępnego szkolenia BHP nowo przyjęta osoba nie może rozpocząć pracy w nowym zakładzie. Firmy w większych miastach, jak na przykład Warszawa czy Wrocław, ostatnio decydują się szkolenia BHP prowadzone przez Internet. Przynosi to dużo korzyści, po pierwsze umożliwia zaoszczędzić czas a także fundusze, bo szkolenia BHP online są zazwyczaj tańsze niż szkolenia BHP prowadzone w dotychczasowy sposób.