Kto może zgłosić upadłość konsumencką, czyli jakie warunki trzeba spełniać, by nasze długi zostały umorzone?

Każdy człowiek natrafił kiedyś na swojej drodze problemy finansowe i za wszelką cenę próbował ten kryzys zażegnać. Większości nieugiętym ludziom udaje się pokonać i wyjść obronną ręką, ale niestety nie każdemu. Przyczyn takiej bezradności jest naprawdę wiele i to właśnie takim ludziom ma pomagać upadłość konsumencka.

adwokat, sprawa sądowa,

Autor: mikytex
Źródło: http://www.flickr.com
Wszędzie o niej głośno, ale co to tak naprawdę znaczy upadłość konsumencka? Jest to, wynikająca z polskiego kodeksu prawnego upadłościowego i naprawczego możność pomniejszenia zadłużenia lub nawet jego anulacji. Jednak gdyby była ona ogólnodostępna każdy zapożyczył by się jak najbardziej, a później powołując się na owy kodeks wniósłby o oświadczenie, że jest niewypłacalny i żąda umorzenia jego długów. Z tej przyczyny w przepisach zostały wprowadzone specjalne regulacje określające komu przysługuje upadłość konsumencka. Jakie należy więc spełnić warunki aby wyjść z dołka finansowego? Co najważniejsze nie możemy prowadzić w swoim imieniu żadnej działalności gospodarczej, gdyż to właśnie ta spółka mogłaby być powodem naszej upadłości. Co więcej nasza opłakana sytuacja finansowa musi być skutkiem niezależnej od nas sytuacji, takiej jak przykładowo niezawinione kalectwo i będąca tego skutkiem utrata zatrudnienia. Kluczowe w czasie rozpatrywania przypadku przez wyrok sprawiedliwości jest właśnie upewnienie się, że zadłużony nie zawinił w nawet najmniejszy sposób i na pewno nie przyłożył ręki do wzrostu swojego zadłużenia.

Gdy jesteśmy pewni, że wypełniamy wszystkie warunki, warto udać się do najbliższego sądu rozstrzygającego podobne sprawy i zgłosić swoją petycję. Sądy tego typu znajdują się w wielu ważniejszych miastach w danym rejonie. Dla Dolnoślązaków będzie to Wrocław czy też Wałbrzych, a dla obywateli Mazowsza, stolica. Co ciekawe w poprzednim roku Wrocław i metropolia stołeczna znalazły się w pierwszej piątce wydawania największej liczby decyzji o upadłości osobistej. Na ten temat więcej informacji zawiera:

prawo, sąd, wymiar sprawiedliwości

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli dotknęła nas naprawdę trudna sytuacja i wypadek losu, który sprawił, że nasze długi są nie do spłacenia warto poszukać pomocy w kodeksie prawnym i spróbować zawalczyć o umorzenie lub zmniejszenie naszych zobowiązań. Może jest, że sąd (komornikolesno.pl/kontakt/) podejmie decyzję na naszą korzyść i będziemy mogli zacząć od nowa odnajdywać się w społeczeństwie bez komorników dręczących nas z każdej strony.