Wady i zalety pracy w zawodzie kodera – ekspresowy przegląd

Jeśli ktoś wybiera się na kierunki informatyczne, technologia informacyjna jest mu znana, może związać z nią całe swoje życie zawodowe. Chociaż co roku studia na tym kierunku kończy mnóstwo absolwentów, jedynie część z nich naprawdę dobrze odnajduje się w branży informacyjnej i będzie czynnie budować świat IT oraz „programistyczne podwórko”. Czy warto w ogóle celować w ten zawód i jakie są plusy i minusy pracy kodera?

Programista

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Główną dobrą stroną właściwie jest to, że nie trzeba kończyć studiów, aby tę profesję wykonywać. Jeśli sami uczymy się wielu języków programowania i doskonalimy się w nich oraz regularnieposzerzamy swoją wiedzę, będzie to dużo cenniejsze dla naszego pracodawcy niż dyplom uczelni wyższej.

Jeżeli omawiana problematyka Cię interesuje, to możesz uzyskać pokrewne informacje na prezentowane zagadnienie. Po to odwiedź serwis www rodo szkolenia.

Jeżeli programujemy aplikacje na urządzenia mobilne, możemy znaleźć pracę na przykład jako developer iOS i zaliczyć kilka kursów z tym powiązanych lub brać udział w konferencjach Apple.

Jeśli jesteśmy ukierunkowani na pisanie aplikacji na światowej sławy urządzenia, to wprost niewiarygodne, abyśmy nagle pozostali bez pracy. Drugą dobrą stroną niewątpliwie jest to, że możemy być wolnym strzelcem, posiadać własną firmę, samodzielnie podejmować decyzje o tym, jakie zlecenia chcemy wziąć. Można również rozpocząć pracę na etacie w korporacji i czerpać przywileje z bycia takim pracownikiem (urlop wypoczynkowy, chorobowe, opieka medyczna, darmowe wejściówki na siłownię czy basen, kanapki albo świeże owoce).

Możemy też połączyć obie rzeczy – pracować w przedsiębiorstwie a po godzinach tworzyć własne produkty, na przykład gry albo nowe aplikacje i zarabiać wrzucając je do AppStore. Jak widać, możliwości zatrudnienia jest naprawdę wiele. Trzecią mocną stroną są finanse.

Branża programistyczna rozwija się naprawdę dynamicznie i na przykład developer iOS na wysokość swoje wypłaty na etacie albo wysokość honorarium z kontraktów naprawdę nie może marudzić. Ponadto, jeśli jesteśmy naprawdę cenionymi fachowcami i ustawia się do nas sporo zleceniodawców, gwarantujemy sobie regularny przypływ gotówki, nie nie musimy się martwić tym, co czasem dotyka freelancerów, to znaczy długotrwały status ”w oczekiwaniu na przelew”.

Jedyna wada, jaka w tej profesji może nas prędzej lub później spotkać, to problemy związane ze zdrowiem będące konsekwencją zajmowania długotrwałej pozycji siedzącej, pracy nadgarstka na myszce i wytężonej pracy oczu. Jednak kłopoty te można zminimalizować robiąc regularne przerwy i przestrzegając zasad higieny pracy.