Jak możesz pozbyć się odpadów w zgodzie z ekologią?

Regulacja o utrzymaniu schludności i ładu mówi, że każda gmina jest odpowiedzialna za zorganizowanie dla swoich rezydentów selektywnego nagromadzania a także pozbywania się odpadów.

studenci

Autor: Helen Doron Early English
Źródło: Helen Doron Early English

Tyczy się to również odpadków tak zwanych wielkogabarytowych.
Bloki mieszkalne

Autor: Hans Kreul
Źródło: http://www.flickr.com
Których odpadów nie można wyrzucać do śmieci? Prawo ochrony środowiska mówi, iż przede wszystkim są to groźne albo mieszczących substancje niebezpieczne dla środowiska. Są to zatem na przykład baterie bądź świetlówki. Ale też odpadków poremontowych, wyjątkowo gruzu. Odpadów wielkogabarytowych jak stare meble. Zużytego wyposażenia AGD i RTV.

Sprawdź, co zamieszczono w najświeższym tekście (https://www.jwp.pl/uslugi/badania-znakow-i-wzorow/) – to również dotyczy takiej samej problematyki, zatem niewątpliwie także Cię zainteresuje!

Z jakiego powodu? Niektóre sprzęty, np. lodówki czy też zamrażarki, zawierają niebezpieczne chemiczne środki. Kiedy schładzarka trafi na złomowisko i tam będzie pocięta na części, niebezpieczne dla przyrody gazy mogą rozpierzchnąć się do atmosfery. Stąd stare sprzęty AGD jak też RTV muszą przetwarzane być w specjalnych warsztatach.

Dziś właściciele posiadłości zobligowani są do zawarcia umowy z firmą trudniącą się wywozem śmieci. Umowę takową parafuje się w siedzibie przedsiębiorstwa, zazwyczaj w biurze obsługi klientów. Przy zawarciu umowy wymagane będą poświadczenia potwierdzające prawo do rozporządzania nieruchomością, z jakiej będą wywożone odpady. Klienci instytucjonalni powinni przedstawić dokumenty rejestracyjne przedsiębiorstwa ewentualnie instytucji. Umowa zazwyczaj zawierana jest na okres nieokreślony.

Czas wymówienia umowy wynosi jeden miesiąc. Umowa określa zarówno zobowiązania firmy zajmującej się wywozem odpadów, jak i obowiązki posiadacza nieruchomości korzystającego z jej usług.