Nakaz zapłaty jest wydany przez sąd, podczas gdy to poszkodowany chce dochodzić roszczenia pieniężnego lub pozyskania innych zamienników. Efektywne dochodzenie świadczeń przez oskarżającego związane pozostaje z udowadnianiem wymagań ze strony powoda przy użyciu dołączonych do pozwu pism.
Autor: Flazingo Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Tymi dokumentami są: dokument z urzędu, przyjęty do akceptacji przez zadłużonego rachunek, wezwanie dłużnika do zapłaty, złożone na piśmie zaświadczenie o zaakceptowaniu długu, akceptacja zażądania zapłaty przez dłużnika przy równoczesnym uznaniu przez instytucję bankową, że zadłużony nie ma środków, aby spłacać zadłużenie. Prawomocny zakaz zapłacenia ma te same konsekwencje jak zgodny z prawem wyrok. To oznacza, że może podlegać natychmiastowemu wykonaniu. Dłużnik posiada nakaz zaspokajania roszczenia całościowo, wraz z zebranymi kosztami w czasie czternastu dni od dnia doręczenia nakazu wpłaty lub również może w terminie tych dwóch tygodni wnieść zarzuty.
Kiedy więc będzie mieć określone przesłanki ku temu, aby wyrok sądu podważyć, to musi wystosować stosowne oświadczenie. Takie zarzuty od nakazu zapłaty pozostają specjalnym środkiem zaskarżenia, wziętym pod uwagę w postępowaniu nakazowym. Mogą zakwestionować one zasadność pozwu (cenne rady). Zarzuty wniesione od nakazu zapłaty będą przysługiwać pozwanemu w pierwszym etapie sprawy. Zadłużony ma obowiązek wskazywać sąd do którego wniesie zarzuty, a więc ten, jaki wystosował zakaz zapłaty. Dokument składany przez pozwanego musi mieć formę pisemną i zachować wszystkie wyznaczniki pisma urzędowego. Pozwany musi pokazać w nim, czy zaskarży nakaz całościowo, czy nie i przedstawić zarzuty przed wdaniem się w spór, pod ryzykiem ich utracenia.
Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Warto również, by pozwany przedstawiał wszystkie dowody na własną korzyść. Sąd (
www.komornikolesno.pl/kontakt/) przyjmie zarzuty od nakazu zapłaty, podczas gdy pismo zostanie przedłożone w prawidłowej formie a także w terminie. W takiej sytuacji też postępowanie uzna się za toczące się prawidłowo. Osoba pozwana musi wobec tego przypilnować wyznaczników wytyczonych w tym ustępie. Zarzuty od nakazu zapłaty pozostają zgodnym z prawem sposobem na odwoływanie się od sądowego nakazu zapłaty. A jeśli tylko ma się dowód na własną korzyść to bezsprzecznie z opcji takiej trzeba zrobić użytek. Wtedy postępowanie zostanie rozstrzygane jeszcze raz. Jeżeli w takim razie sprawa domaga się wyjaśniania, należy udać się do adwokata, jaki może pomóc utworzyć pismo urzędowe, omawiane w tym tekście.