Co to jest wycena firmy? W jakich sytuacjach często trzeba ją przeprowadzić?

Czasami zdarza się, że konieczna okazuje się wycena Przedsiębiorstwa. Jest tak, kiedy musimy wiedzieć, jaka jest wartość rzeczywista naszego biznesu. Wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta.

lotnisko

Źródło: send-2.pl
szkolenie

Autor: Aspiration
Źródło: http://www.flickr.com
W jakich sytuacjach pojawia się potrzeba wyceny?
wycena spółek

Autor: Seth Anderson
Źródło: http://www.flickr.com

Wycena spółek jest określeniem wartości firmy, jakie przeprowadzane jest z wykorzystaniem różnego rodzaju metod. Podczas takich działań wycenia się wszystkie składowe firmy, gdyż w taki sposób możemy łatwiej dojść do ostatecznego wyniku. Problemem może być najbardziej wycena takich składowych biznesu, jakie nie są materialne. Chodzi o różnego rodzaju znaki (polecam zarejestrowanie znaku towarowego) handlowe, czy prawa autorskie. Dlatego tak ważne jest, aby taką wyceną zajęli się specjaliści, którzy będą widzieli, w jaki sposób do takiego zadania się zabrać. Jedynie w taki sposób można mieć pewność, iż wycena będzie jak najbardziej rzetelna. W jakiego rodzaju sytuacjach taką wycenę przeprowadzamy?
Na pewno jest to konieczność, kiedy sprzedać chcemy swoje przedsiębiorstwo. Wtedy też konieczne jest określenie faktycznej wartości tak, by podając wartość nie stracić na takiej transakcji. Kolejnym przykładem jest ogłaszanie upadłości. Również w momencie, gdy chcemy połączyć dwie spółki, musimy znać ich realną wartość. Wszak wiedza na temat tego ile każdy z właścicieli wnosi do nowej spółki jest szalenie ważna.

W przypadku kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na firmę, to bank musi wiedzieć, czy firma ma wystarczające zabezpieczenie finansowe do spłaty zaciągniętej pożyczki. To jedynie niektóre przykłady, ale jedne z popularniejszych, podczas których potrzebne jest określenie rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa.