W jaki sposób rozliczać się za wynajem mieszkania? Sprawdź jakie posiadasz możliwości oraz o czym powinieneś wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chciałbyś to robić przestrzegając prawa? W takim razie powinieneś podpisać kontrakt z najemcą, a następnie rozliczyć z tego należny podatek. Czy wiesz jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie posiadasz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jest sporo sposobów rozliczenia podatku za najem (zobacz więcej na stronie www). Możesz na przykład rozliczyć się na zasadach ogólnych. Rozliczamy się wtedy korzystając ze skali podatkowej, 18 lub 32% wszystkich przychodów, jeżeli doliczymy przychody z najmu do pozostałych z innych źródeł. Dla jakich ludzi oraz kiedy powinniśmy rozważyć tą opcję? Przykładowo wtedy, kiedy dużo zainwestujemy w wynajmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), ponieważ wydatki tego typu będziemy mogli wliczyć w koszty, a dzięki temu obniżyć dochód.

Przedstawiany pełny raport (http://www.mojekonferencje.pl/warszawa/level27) zawiera dane, które omawiają dany temat, zatem jeżeli chcesz zgłębić temat – zapraszamy do nas!

Jak wybierzemy ryczał, to powinniśmy złożyć pisemne oświadczenie o dokonaniu wyboru takiej formy opodatkowania.

Pismo przedkładamy naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego, ale nie później aniżeli 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca będącego po czasie, kiedy osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu. Możemy też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy przychód mieliśmy w grudniu. Nie spóźniajmy się, bo w innym wypadku spowoduje to utratę możliwości wyboru i przymus rozliczania się według skali. Jeśli się spóźnimy, to na tą formę podatku będziemy mogli przejść dopiero w kolejnym roku. Co ważne, złożone w obecnym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu ma odniesienie także do lat kolejnych.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli wynajęte mieszkanie należy do majątku wspólnego, to małżonkowie mają prawo wyboru, czy chcą się rozliczać z podatku po równo, czy też jedno z nich w całości.

Miałeś szansę przejrzeć tutaj wiele ciekawych postów, czyż nie? Równie autorska strona internetowa (https://www.archicom.pl/mieszkania-z-ogrodkiem/) czeka na Ciebie pod poniższym linkiem, a tam dużo detali.

Warunkiem opłacania podatku tylko przez jednego z partnerów jest złożenie podania, które jednakże musi być podpisane przez oboje małżonków w odpowiednim US, najpóźniej do 20 stycznia.

Może to być też data pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku początku najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca następującego po tym, gdy otrzymano pierwszy w roku wpływ gotówki z tytułu wynajęcia mieszkania. Co ważne, tego typu pismo będzie ważne tylko w aktualnym roku podatkowym, tak więc w następnym musimy je złożyć ponownie. Najlepiej obliczać jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (portal dla wynajmujących