W jaki sposób sprawnie prowadzić firmę przy użyciu specjalistycznych programów

Nie da się współcześnie nowocześnie zarządzać swoją firmą bez informatycznego wsparcia. I chodzi to zarówno o sprawy sieciowe, serwery i sprzęt, ale również o odpowiednie oprogramowanie, które będzie obsługiwać wszystkie ważne procesy w firmie. Jednymi z najbardziej istotnych programów, jakich używa większość przedsiębiorstw, są zaawansowane pakiety do obsługi przedsiębiorstw, znane też inaczej jako programy ERP.

CRM

Autor: Wes Schaeffer
Źródło: http://www.flickr.com
Umożliwiają one kompleksową obsługę praktycznie wszystkich działów w firmie. Podstawą w każdym z nich będzie moduł księgowości, logistyka (szerzej w portalu https://kador.pl/logistyka/) oraz handel, ale jeżeli jest taka konieczność, to można uruchomić także kadry i płace czy ewidencję majątku.

Duża część pakietów ERP może zaoferować również rozwiązania branżowe, specyficzne dla konkretnych firm, a oprócz tego daje możliwość rozszerzania systemów – HICRON – rozwiązania branżowe SAP. Często zachodzi bowiem konieczność dopasowania działania niektórych mechanizmów do danej firmy, i wymagane jest, aby można było takie zmiany zrealizować. Dzięki użyciu systemów ERP można w dużym stopniu usprawnić funkcjonowanie firmy, ich ogromną zaletą jest to, że wszystkie dane są zintegrowane ze sobą i informacje wprowadzone przez jednego użytkownika są od razu dostępne w innych modułach.

Konkurencja jeśli chodzi o systemy ERP jest duża, zagraniczni i krajowi producenci rywalizują na różne sposoby o klienta. Jednak jest taka firma, o której słyszał chyba każdy, kto ma chociaż trochę orientacji na tym rynku. Mowa tu jest oczywiście o firmie SAP, która stała się pionierem na rynku systemów ERP i po dziś dzień utrzymuje pozycję lidera wśród dużych i średnich przedsiębiorstw. Przeczytaj artykuł Hicron wprowadza Design Thinking w projektowaniu rozwiązań IT.

Oprogramowanie SAP to kilkanaście niezależnych, ale współpracujących ze sobą modułów, które umożliwiają obsługę poszczególnych działów w firmie. Zależnie od oczekiwań można wybrać te, które będą wdrożone i uruchomione, a resztę można pominąć albo pomyśleć później o ich uruchomieniu. SAP oferuje również sporo dodatkowych narzędzi i programów współpracujących z pakietem ERP, przykładowo dużo firm decyduje się jednocześnie na uruchomienie SAP CRM który umożliwia sprawne zarządzanie kontaktami z klientami firmy.