W jaki sposób przekazać 1% na OPP rozliczając PIT 2013

Początek roku niezmiennie już wiąże się z czasem rozliczeń z urzędem skarbowym. To chwila na odświeżenie pamięci, wyszperanie z szuflad pliku niezbędnych dokumentów, by móc wywiązać się z obowiązku. Kiedy rozliczamy się samodzielnie należy uważnie prześledzić zmiany jakie zaszły w zasadach rozliczeń za rok 2013.

Główne różnice w odniesieniu do 2012 roku w deklaracji PIT (zobacz programy do rozliczania pitów) 2013, dotyczą zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów, oraz ulg na dzieci i ulg internetowych. Dużą uwagę należy też zwrócić na rodzaj deklaracji, która będzie zostawiana w urzędzie skarbowym. W zależności od źródła naszych dochodów rodzaj i termin składania deklaracji różni się nieco.

Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"

Gdy już przebrniemy przez rozmaite zawiłości związane z wypisywaniem deklaracji należy przypilnować terminu, by PIT 2013 trafił w odpowiednim czasie do adekwatnego oddziału urzędu skarbowego. Zanim jednak postanowimy oddać rozliczenie warto pomyśleć o ważnej sprawie. Skarb Państwa dał nam pewną możliwość przekazania 1% na OPP. Jest to stosunkowo prosty sposób na udzielenie pomocy potrzebującym. Wiarygodność poczynań prowadzonych przez Organizacje Pożytku Publicznego można sprawdzić w serwisie rządowym. Ci, którzy chcą przekonać się, że pomoc powędruje w adekwatne miejsce, mogą przeanalizować w takich serwisach szczegółowe raporty z działań poszczególnych OPP.

Łatwość w tym, aby przekazać 1% na OPP polega na kilku prostych działaniach (szerzej – polecana strona). Należy tylko wytypować OPP, na rzecz której będziemy chcieć przekazać kwotę. Pełną listę takich organizacji zawarto w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski z 31 grudnia 2008 r. Spis ten jest możliwy do przejrzenia w Internecie. Następnie należy w rubrykę przeznaczoną na ten cel wpisać nazwę wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Informację trzeba uzupełnić o numer KRS i kwotę, która nie może przekraczać 1% podatku należnego, jaki wypływa z zeznania podatkowego. Oprócz tego podatnik może w osobnej rubryce o nazwie „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” sprecyzować sposób, w jaki chciałby, aby jego finanse były rozdysponowane.

Do przekazania jednego procenta z podatku można przygotowywać się już znacznie wcześniej na bieżąco obserwując posunięcia Organizacji Pożytku Publicznego. Częstokroć też, apel o taką formę pomocy wraz numerem KRS i informacją o rodzaju zapotrzebowań podają bezpośrednio zainteresowani. Próbują ratować się w tą drogą rodzice poważnie chorych dzieci, czy innych członków rodziny. W najgorętszym okresie przed złożeniem rozliczeń w telewizji pojawiają się apele o pomoc wraz z nieodzownym numerem KRS. Na skrzynki mailowe są wysyłane takiego rodzaju wiadomości zawierające prośbę i potrzebne dane pomocne w uzupełnieniu rubryki. Pozostaje dokonać wybrać.