Rozliczanie PIT-u przy pomocy programu – poznaj atuty tego sposobu

Każdy rok to nowe zadania dla podatników, a jednym z kluczowych, którego bez wątpienia nie można zignorować, jest złożenie rozliczenia podatkowego. Musi to uczynić każda osoba, jaka osiąga przychody na terenie kraju polskiego oraz ma NIP, a więc Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzień, w jakim mija termin składania zeznań, to ostatni dzień kwietnia. Należy pamiętać o tej dacie, gdyż niedotrzymanie określonych terminów jest związane z poniesieniem kar pieniężnych.

szpital

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na składanie PIT-u jest kilka, a jednym ze szczególnie powszechnych jest program PIT. Jego kluczowym zadaniem jest oczywiście wypełnienie koniecznych formularzy, lecz udostępnia również funkcję wysyłania gotowych dokumentów. Gotowe sprawozdanie można także wydrukować, jeżeli zamierzamy samemu je dostarczyć bądź wysłać drogą pocztową, pamiętając, aby zrobić to listem poleconym. Lecz zacznijmy od początku – program PIT nie robi trudności w obsłudze, gdyż wskazuje jego użytkownikom następne kroki, jakie po prostu należy realizować. Co najistotniejsze, nie musimy się obawiać, iż dokonamy błędnych obliczeń (przeczytaj na tej stronie). Program automatycznie przeprowadza wszelkie potrzebne rachunki, toteż z pewnością nie pojawią się błędy obliczeniowe.

Jeśli niniejszy tekst Cię zaciekawił, to śmiało kliknij tutaj oraz przekonaj się, co zobaczysz w źródle (http://www.el-ksiegowosc.pl/). On też okaże się wartościowy.

W programie dostępne są nie jedynie podstawowe formularze, ale także załączniki, które też niejednokrotnie muszą być przez nas uzupełniane. Dane z głównego formularza automatycznie przenoszone są do załączników, co zdecydowanie oszczędza nasz czas. Nie musimy po raz kolejny wpisywać wszystkich informacji, możemy tylko rzucić okiem czy wszystko jest ok oraz przejść dalej.

pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Po uzupełnieniu niezbędnych formularzy, można – tak jak wcześniej nadmieniono – od razu przesłać je do odpowiedniego urzędu albo wydrukować. Możliwe jest także zapisanie dokumentów w formacie PDF, by zatrzymać je dla siebie na własnym komputerze oraz mieć do nich wgląd wtedy, kiedy będzie nam to niezbędne. Jeżeli więc i ty stoisz przed zadaniem złożenia PIT 2016, musisz zastanowić się nad możliwością wykorzystania funkcji wyżej scharakteryzowanego programu. Jest prosty w obsłudze i pozwala sprawnie uporać się z naszą coroczną powinnością, zatem niewątpliwie warto wziąć go pod uwagę.