Czy warto założyć swoją spółkę?

Chcesz otworzyć działalność gospodarczą? Spotykasz swojego kolegę ze studiów i pytasz, czy warto to zrobić. On potwierdza dodając, że nie ma się czego bać, że mniej zdolni od niego też próbowali i im się udawało, iż należy w końcu przejść na swoje, żeby się dorobić. Słuchałeś tego bardzo skupiony przytakując, lecz gdzieś z tyłu głowy kołatała Ci myśl: czy aby na sto procent? To istotne, czy założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w warunkach polskich to naprawdę prosta sprawa.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, odrzekną chórem Ci, którym się udało. Przecież założenie firmy nie trwa tak długo jak kiedyś, łatwiej jest dzisiaj się zareklamować, poza reklama reklama na budynkach tradycyjną, można zainwestować w coś korzystniejszego, przykładowo w szyldy 3d czy panele przednie, możesz aktywnie reklamować się w Internecie i docierać do większej ilości potencjalnych klientów, zwłaszcza, że dzisiaj łatwiej niż kiedyś, dotrzeć do naszego najlepszego klienta.

Wręcz przeciwnie, wtrącają się do dyskusji Ci, którym się nie udało. Założyć firmę może i prosta rzecz, ale to wszystko, dalej już jest tylko pod górkę. Nie dość, że prowadzenie firmy to duże koszty, to jeszcze stałe kontrole, analizowanie, traktowanie przedsiębiorcy, jak potencjalnego przestępcy. Zły to klimat, nie dziwie się, iż tylu młodych ludzi ucieka na Zachód.

Ten dwugłos w kwestii prowadzenia firmy nie jest niczym odkrywczym i dziwnym. Zawsze bowiem pojawia się ktoś „za” i „przeciw”. Najistotniejsze to jednak przeanalizować rozsądnie opinie, ażeby otrzymać jak najbardziej obiektywną opinię. A gdy to zrobimy może nam się ukazać dość bliski prawdy obraz. No więc, jak to jest z tym prowadzeniem firmy w naszych polskich warunkach? Zgadzając się z nastawionymi pozytywnie musimy stwierdzić, iż jest korzystniej jeśli chodzi o założenie i prowadzenie firmy, jednakowoż pozostałe zmiany są zbyt wolne i jakby niechętnie.

Pomimo zapewnień, że będzie lepiej nie udaje się od lat obniżyć kosztów pracy, przez co firmy niechętnie proponują umowę o pracę. W zamian oferują umowy o dzieło, czyli tak zwane „śmieciówki”, które nic nie oferują – ani emerytury, ani składki zdrowotnej. Niestety, w wielu przypadkach ciężko się dziwić właścicielom firm, ponieważ opłacanie każdego pracownika pociąga za sobą niezwykle duże koszty, szczególnie, że wiele zadań można zlecać na zasadzie: jest zadanie – jest zlecenie, więc niepotrzebny jest stały zatrudniony pracownik, za którego stale trzeba odprowadzać składki.