Co może windykator?
Przystąpienie windykatora do egzekucji zaległych wierzytelności jest to wyjście ekstremalne, jednak często wykonywane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne.
Komornicza egzekucja jest to przymus jak też ostateczność.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.sxc.hu
Do egzekucji dochodzi, gdy pomimo wcześniej wydanej przez sąd decyzji, dłużnik dalej nie spłaca swoich długów. Obowiązkiem komornika będzie prowadzenie postępowania w taki sposób, aby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na przesłance złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik związany jest przekazem wniosku złożonego poprzez wierzyciela. Nie może egzekwować w wymiarze szerszym ani prowadzić egzekucji z komponentów majątku, jakie nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela.
Znaczy to tyle, iż to wierzyciel, w złożonym egzekutorowi piśmie, decyduje o metodach egzekucji: czy należności mają zostać ściągnięte poprzez zajęcie poborów dłużnika czy też z jego rachunku bankowego, udziałów, ruchomości etc. Komornik, zgodnie z roszczeniem wierzyciela, może zająć poszczególne składniki majątku dłużnika (np. ruchomości czy też posiadłości), a potem sprzedać je w trybie licytacji publicznej. Przepisy ustawy wytyczają, co dokładnie, we wskazanych przez wierzyciela ramach, może zająć komornik (zobacz więcej), a co musi pozostawić dłużnikowi jako środki konieczne do życia i utrzymania.
Wśród przedmiotów ruchomych, jakie może zająć komornik, znajdują się na przykład: oprzyrządowanie, w tym RTV oraz AGD, czterokołowce, komputery, ekwipunek mieszkania etc. Zajmując daną rzecz ruchomą, komornik nie ma obowiązku analizować do kogo ona przynależy.