Kancelaria – czym właściwie jest? Co możemy rozumieć pod tą definicją? Co należy wiedzieć?

Kancelarią jesteśmy w stanie określić każdy samodzielny urząd lub instytucję, która wytwarza własną dokumentację. Jednocześnie na etapie formalnym, ale i merytorycznym. Nie ma jednak jednej definicji kancelarii, jeżeli odniesiemy tego typu pojęcie do archiwalnej terminologii.

Jak w takiej sytuacji oceniać to pojęcie?
W bardziej ogólnym rozumieniu kancelaria to wszystkie komórki organizacyjne twórcy zespołu, gdzie tworzy się akta.

Przeczytaj bez obaw ten udostępniony (https://radca-pr.pl/prawnik/) artykuł. Opisuje on pokrewną kwestię, zatem z pewnością także będzie dla Ciebie interesujący.

To jednakowoż także komórka (albo zespół komórek organizacyjnych), jaka została powołana, aby wypełnić jedynie pewne czynności aktotwórcze formalnie związane z takimi powinnościami, jak przyjmowanie i zarejestrowanie pism wypływających, składowaniem dokumentacji, która jest potrzebna do sprawnego działania instytucji. Ponadto inne powinności to prowadzenie akt sprawy czy przygotowywanie czystopisów.

bezpłatne

Autor: Samsung
Źródło: Samsung
kancelaria

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Musimy pamiętać, iż termin kancelaria może być zamiennie używany z takim terminem jak system kancelaryjny, jaki znaczy określony sposób tworzenia dokumentacji. Z tego powodu możemy więc mówić o różnorodnych kancelariach, takich jak rosyjska czy staropolska. Lecz to nie jedyne uwagi, gdyż kancelaria to może być też zwykłe pomieszczenie biurowe, które stanowi komórkę organizacyjną, tak więc generalnie to miejsce fizycznego robienia czynności znanych jako kancelaryjne.
Najbardziej znane kancelarie to adwokacka, doradztwa finansowego, notarialna, radcy prawnego czy parafialna.

Z wielu z nich czasem trzeba skorzystać, są więc bardzo potrzebne w niektórych sytuacjach. Dobrze o tym pamiętać, ażeby wiedzieć, w jakich miejscach szukać pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba.