W jaki sposób cudzoziemiec może zamieszkać w Polsce na dłużej? Jak może dostać kartę pobytu?

Sporo obcokrajowców zastanawia się, jak dostać kartę pobytu w Polsce? Dzieje się tak, gdy pozytywnie zakończy się postępowanie, po otrzymaniu decyzji urzędowej. Karta pobytu w Polsce jest dość ważnym dokumentem, dzięki takiej karcie każdemu obcokrajowcowi przysługują pewne przywileje. Jak wygląda procedura wydania takiej karty?

Choć na dużej ilości stron internetowych możemy znaleźć wzory wniosku wydania karty pobytu, to dobrze jest wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków nie będzie on potrzebny. Taka karta jest wydawana z urzędu. Właściwym przykładem jest wydanie całkiem popularnego zezwolenia, to znaczy na pobyt czasowy, konsekwencją jego przyznania jest wydanie karty pobytu, nie trzeba wtedy składać jakichś dodatkowych wniosków.

Ekscytujący post? Jeśli tak uważasz, wcześniejsza strona (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/rozdzielnosc-majatkowa-warszawa.html) też stanowi cenne źródło informacji, które nawiązuje do omawianej kwestii.

Dokumenty

Autor: mBox
Źródło: mBox
Nie znaczy to natomiast, iż nie ma żadnych formalności, których należy dochować. Kartę pobytu, tak samo jak pozwolenie na pobyt, wydaje Wojewoda. Jej wyrobienie to koszt 50 złotych, ale by ją otrzymać potrzebne jest przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu. Ustawa mówiąca o ewidencji ludności jest dosyć restrykcyjna w tej kwestii, ponieważ obywatele większej części państw, które nie należą do Unii Europejskiej mają jedynie 4 dni na zameldowanie, od momentu przekroczenia granic naszego państwa. Obowiązek ten, rzecz jasna, nie dotyczy sytuacji, gdy pobyt obcokrajowca w Polsce nie będzie przekraczał czternastu dni. Gdy dostarczymy do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego zaświadczenie o zameldowaniu, jak również dowód uiszczenia opłaty, to od tej pory należy cierpliwie czekać, gdyż w tym momencie następuje zlecenie jej wyrobienie.

Kliknij na odnośnik do strony (www.kwmediator.pl/crn-centrum-restrukturyzacji-naleznosci/kredyty-frankowe/), on przedstawi Ci wątek, który Cię właśnie zafascynował. Przeczytaj tekst, posiadający interesujące dane.

Czytaj więcej.

Kiedy karta będzie już zrobiona, trzeba odebrać ją osobiście. Zanim zostanie nam ona wydana będziemy musieli jeszcze raz złożyć w urzędzie odcisk linii papilarnych. Wojewoda dokładnie sprawdza czy dokument trafia do właściwej osoby, stąd znowu musi nastąpić ten proces. Jak widać więc, wyrobienie karty pobytu w naszym kraju nie jest aż tak skomplikowane jak można by przypuszczać, jednak co szalenie istotne należy doskonale poznać zasady i regulacje, które tym rządzą, aby nie mieć zbytnich problemów. Lepiej mieć dopięte wszystko na ostatni guzik i upewnić się trzy razy czy faktycznie na pewno dobrze interpretujemy przepisy. Niestety ta część może być dosyć kłopotliwa dla obcokrajowca nie znającego naszego języka. Dobrze jest wtedy pójść się kogoś kto się na tym zna i objaśni nam przepisy, nawet jeśli trzeba będzie za tego typu usługę dodatkowo zapłacić.