Prawa pasażera obowiązujące ogólnie

Wszyscy wyruszający na wycieczkę samolotem muszą mieć na uwadze swe prawa oraz obowiązki. Należy przed wyruszeniem na wycieczkę zaznajomić się ze wszelkimi przydatnymi informacjami. Wówczas łatwo jest domagać się przykładowo odszkodowania w sytuacji odwołanego lotu. O tym, jakie są prawa pasażera, decyduje każda z kolejnych linii lotniczych.

samolot na pasie startowym

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją jednak generalne założenia, jakie są takie same dla wszystkich podróżnych, pewne ogólne prawa pasażera (.). Jest to np. prawo do opieki w przypadku anulowania lotu, odmowy przyjęcia na pokład samolotu, lecz i znacznego opóźnienia lotu. Wówczas przewoźnik ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić wszystkim takim pasażerom jedzenie oraz napoje, dwie rozmowy telefoniczne, jak również zakwaterowanie w hotelu i transport w dane miejsce.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kolejne zajmujące wiadomości na interesujący Cię dział. Przejdź do następnego wpisu i czytaj wpis jwp pl.

Przydatne informacje możemy wyszukać na stronach prawnych oraz na stronie internetowej danej linii lotniczej.

Odwołany lot odszkodowanie a rady ekspertów

Wymienione powyżej, tzw. ogólne prawa pasażerów obowiązują tylko pasażerów, jacy podróżują w granicach UE.

Nierzadko o sprawach, które nam mogą się spodobać dowiadujemy się na podstawie opinii. Może w taki sposób będzie w tej sytuacji, gdyż zapraszam do lektury podobnego artykułu.

Obowiązują także te osoby, co wyruszają z lotniska zlokalizowanego na obszarze Unii do krajów trzecich lub też przybywających na lotnisko znajdujące się na terytorium Unii Europejskiej z kraju trzeciego przewoźnikiem wspólnotowym. Za odwołany lot odszkodowanie należy się w przypadku odmówienia przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera (podstawa prawna odszkodowań).

Odmowa przyjęcia pasażera na pokład samolotu musi mieć uzasadnione argumenty, a przyczyny mogą być następujące: natury zdrowotnej, wymagania bezpieczeństwa czy też nieodpowiednie dokumenty pasażerów. W dodatku odwołanie lotu musi być spowodowane wyjątkowymi okolicznościami, których nie da się uniknąć. Może to być zła sytuacja polityczna, warunki meteorologiczne, jakie uniemożliwiają bezpieczną podróż, jak i rozmaite wady samolotu. W każdej z tych sytuacji można liczyć na specjalną pomoc oraz opiekę przewoźnika, który dba o komfort wszystkich podróżujących danymi liniami lotniczymi.