Warunki otrzymania odszkodowania za odwołany lot

Latanie samolotami jest współcześnie z pewnością jednym z najbardziej popularnych środków lokomocji. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na fakt, że samoloty dają możliwość na rzeczywiście bardzo szybkie podróżowanie, nawet w bardzo odległe miejsca. Ponadto są komfortowe oraz relatywnie tanie, szczególnie jeżeli bilety zabukuje się wystarczająco wcześniej bądź korzysta się z usług tanich linii lotniczych, jakie dziś podbijają rynek.

lotnisko

Autor: Benjamin Horn
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, jednocześnie samolot to maszyna w znaczącej mierze uzależniona od warunków pogodowych lub potencjalnych awarii technicznych, wobec tego może się zdarzyć, że linie lotnicze zdecydują się na odwołanie zaplanowanego lotu, na jaki pasażerowie wykupili już bilety. Rzecz jasna, dla klientów jest to ogromny kłopot, w szczególności, że przeważnie po przylocie na miejsce mają oni konkretne plany, z których w takich okolicznościach muszą zrezygnować. Linie lotnicze muszą wówczas w związku z tym wypłacić odszkodowanie za odwołany lot.

Zasady jego wypłacania w ogromnej mierze zależą od wewnętrznej polityki przewoźnika, niemniej najczęściej wysokość odszkodowania jest ściśle uzależniona od długości lotu, który został odwołany. Co więcej, pod uwagę brany jest czas opóźnienia lotu.

Niniejszy tekst wydaje się niesłychanie wciągający? Jeżeli tak, to zobacz także inne polecane (https://www.lubin-adwokat.pl/) treści, gdyż są tak samo interesujące oraz pochłoną Cię całkiem.

Warto zapoznać się też z wykluczeniami odnoszącymi się do odszkodowania. Na przykład, jeśli lot został odwołany wystarczająco wcześnie bądź pasażerom zaoferowano inne połączenia, w takiej sytuacji odszkodowanie nie jest wypłacane, ponieważ mieli oni czas na zarezerwowanie innego lotu. Odszkodowanie nie obejmuje też sytuacji, na jakie sam przewoźnik nie ma żadnego wpływu, jak na przykład niebezpieczne warunki atmosferyczne, jakie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów lub konflikty zbrojne w danym państwie. Do tej grupy należą również ewentualne strajki (ciekawy artykuł).

Odszkodowanie zazwyczaj wypłacane jest w postaci konkretnej sumy pieniędzy, jednakże, o ile pasażer się zgodzi może otrzymać je w innej postaci – chociażby vouchera. Przed zakupieniem lotu w danej linii lotniczej warto zapoznać się z jej regulaminem, który określa, kiedy pasażer jest uprawniony do otrzymania odszkodowania oraz jaka jest jego suma. Odszkodowanie to forma zabezpieczenia dla pasażera, z tego powodu należy mieć je na uwadze planując podróż, aby mieć pewność odpowiedniego zadośćuczynienia.