Jeśli przydarzą nam się kłopoty w podróży

Dzisiaj mamy coraz więcej możliwości podróżowania po krajach Unii Europejskiej oraz Świecie. Od odkrycia kolei oraz aeroplanu Ziemia znacznie się skurczyła – można w rozsądnym czasie dostać się praktycznie wszędzie, nie jedynie wewnątrz swojego państwa, ale także poza jego krańcami. Wyprawa na piwo do Czech bądź randka w Paryżu jest obecnie czymś osiągalnym – wystarcza odpowiednio wcześnie zaplanować nasz wyjazd oraz dobrać najkorzystniejszy środek transportu.

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy posiadamy troszkę większą rezerwę gotówki (przykładowo dostaliśmy gratyfikację za podpisanie umowy) po czym – dajmy na to – zdecydowaliśmy wyjechać do Paryża z koleżanką z pracy żeby jej się oświadczyć – nic nie stoi na przeszkodzie aby spełnić swoje marzenie. Wystarczy do tego laptop, troszeczkę czasu, kalkulator i gotowe.

Oczywiście wybierając się na podobny wypad warto wcześniej się ochronić przed nieprzewidzianymi wypadkami losowymi, przeto niezbędne będzie ubezpieczenie podróżne jakie w razie komplikacji w obcym państwie. Będziemy mieli wtenczas możność chociażby korzystania z miejscowej służby zdrowia lub dostaniemy środki na przejazd do Polski. Poza prawami które zapewnia nam ubezpieczenie mamy w pewnych warunkach prawo (obsługa prawna firm warszawa) do poniektórych świadczeń. W wypadku lotu samolotem mogą się wydarzyć różne rzeczy, dla przykładu pogoda może się na tyle zepsuć, że lot będzie opóźniony albo anulowany – przejdź do portalu Skylegal.

Spóźniony samolot

Autor: Rob Faulkner
Źródło: http://www.flickr.com
Wówczas co do zasady mamy prawo do opieki przewoźnika. W ramach tegoż obowiązku prawa pasażera (sprawdź koniecznie) można podzielić na dwie podgrupy: świadczenia darmowe i odszkodowanie za opóźniony lot. Do pierwszej grupy należy obowiązek dostarczenia pasażerom posiłków jak też napitków (jeśli opóźnienie będzie większe niż dwie godziny). Na prawa pasażera wpływa także odległość na którą wykupiony był lot – im mniejsza odległość, tym dłuższy czas po którym przysługuje nam odszkodowanie za opóźniony lot.

Jeśli kolejny możliwy lot wypadnie następnego dnia albo później, przewoźnik jest zobligowany zagwarantować nam także bezpłatny nocleg albo bez zapłaty przekształcić nasz plan lotu. Regulacje te nałożone są przez UE dzięki czemu obowiązują każdych przewoźników funkcjonujących na jej terenie.