Czy podróż samolotem to komfort oraz ekonomia czasu? Naturalnie, ale nie zaszkodzi zapoznać się z prawami, które stoją na naszej straży.

Podróże kształcą – to stwierdzenie usłyszymy od wielu ludzi i sami ich doznając mało przypuszczalnym jest, że się z nimi nie zgodzimy. Każda wyprawa wiąże się jednak z koniecznością transportu. Jaki rodzaj wybierzemy zależy już od nas oraz naszego zasobu finansowego, jak również ekstra szans upublicznianych w sieci.

poczekalnia lotniska

Autor: Jack Miller
Źródło: http://www.flickr.com
Transport kolejowy wydaje się być optymalnym rozwiązaniem, aktualnie również w Polsce. Mamy dużą przestrzeń, co umożliwia spacerowanie po pociągu i wyprostowanie nóg.

Jeżeli poszukujesz ciekawych informacji na omawiany temat, odwiedź adwokat Warszawa Wola nas, a z pewnością odnajdziesz interesujące fakty.

Szczególnie uznawane są wagony przedziałowe, które zapewniają pewnego typu prywatność. Nieszczęśliwie, w państwach zachodnich są one na ogół wybitnie drogie, a w mniej rozwiniętych przejazd trwa nazbyt długo. Auto jest komfortową opcją, ale dość kosztowną oraz wycieńczającą. Autobus – nadmiernie długa przejażdżka oraz nazbyt niekomfortowa. Pomijając promy zostaje nam samolot. Jest to z reguły wybierany środek transportu, jeżeli jedziemy na wakacje za granicę bądź w daleką podróż, również biznesową. Zanim jednak wsiądziemy na pokład ważne, aby zweryfikować jakie są prawa pasażera. Zobacz więcej tutaj – Firma Sky Legal

Prawa w Polsce

Niezupełnie każdy zdaje sobie sprawę, iż przewoźnik lotniczy jest zobligowany otoczyć opieką pasażerów w sytuacji odwołania lotu, niewyrażenie zgody przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera, czy niemałego opóźnienia lotu. Oznacza to, że nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami. Co ciekawe, w tej sytuacji przypada nam prawo bezpłatnego wyżywienia oraz napojów, dwie rozmowy telefoniczne, faksy, dalekopisy lub e-maile, a także zakwaterowanie w hotelu angażując w to transport między lotniskiem a lokum.

Odszkodowania

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com

Pytania rodzą się ze zdwojoną mocą, kiedy w grę wchodzi odszkodowanie za opóźniony lot (czytaj więcej). W Unii Europejskiej wdrożono rozporządzenie WE 261 z 2004 roku, które stanowi ustawę stosującą się do praw pasażerów. Muszą ich przestrzegać wszystkie kraje, które są współuczestnikami unii.

Ten odnośnik do źródła przedstawi Ci interesujące informacje na opisywany temat, które będą niezwykle wciągające i szczegółowo opiszą ten wątek.

Pewne jest, iż rekompensatę winien dostać pasażer, któremu odmówiono wejścia na pokład w następstwie przepełnienia. Następne postanowienie mówi, że jeśli lot miał przynajmniej 3-godzinne spóźnienie to partycypant przelotu ma prawo do uzyskania zadośćuczynienia. Tymczasem, nie jest ono przyznawane w sytuacji, kiedy spóźnienie jest spowodowane uwarunkowaniami nadzwyczajnymi, tj. atmosferycznymi lub strajkami.

Rozporządzenie, które weszło w życie w 2005 roku zupełnie zmieniło wizję praw pasażerów i warto dogłębnie się z nim zaznajomić.