Latanie samolotem to nowoczesny sposób podróżowania

Od jakiegoś czasu latanie samolotem jest niezwykle powszechnym sposobem podróżowania. Popularność tego sposobu wynika w pierwszej kolejności z prędkości, a więc z opcji w zasadzie natychmiastowej zmiany lokalizacji. Linie lotnicze na całym świecie każdego roku mają coraz większą liczbę pasażerów, a cały biznes związany z lotnictwem dynamicznie się rozwija.

Loty samolotami

Autor: Bernal Saborio
Źródło: http://www.flickr.com
Tę tendencje można zauważyć również (tu) w Polsce, z której wylatuje coraz więcej samolotów, szczególnie kierujących się do innych państw Unii Europejskiej. Podróżowanie samolotem jest metodą bezpieczną, wbrew przekonaniu niektórych ludzi. Rzeczywiście katastrofy samolotów występują niezwykle rzadko, o wiele rzadziej niż na przykład wypadki z udziałem samochodów. Za to największą popularność podróżowania samolotem spowodowało otwarcie części granic i spore obniżenie kosztów biletów na samoloty. Od kilku lat latanie nie jest już wyłącznie sposobem przemieszczania się tylko dla bogatych ludzi.

O czym należy pamiętać przed podróżą samolotem?

sprawdź informacje

Współcześnie sposoby rezerwowania podróży są niezwykle nowoczesne. Rezerwację można zrobić za pośrednictwem sieci, wskazując dany lot i miejsce na pokładzie. Za dodatkową opłatą można również wykupić specjalne dodatkowe ubezpieczenie lotnicze. Na witrynie internetowej uwzględnia się również, czy podróżuje się z bagażem rejestrowanym czy wyłącznie z podręcznym. Za pośrednictwem sieci można także dokonać odprawy, później należy wydrukować bilet lotniczy (-> sprawdź). Wszyscy pasażerowie powinni uprzednio poznać zasady dotyczące przedmiotów wnoszonych na pokład maszyny i tych zasad się trzymać

W szczególnych sytuacjach awaryjnych
Choć zdecydowana większość lotów odbywa się planowo i bez zakłóceń, o tyle zdarzają się niejednokrotnie sytuacje wyjątkowe. Przykładowo loty bywają odwoływane z rozmaitych powodów; częstą przyczyną jest mgła uniemożliwiająca wystartowanie samolotu. Może się również zdarzyć, że maszyna wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych wyląduje w innym miejscu niż to było zaplanowane. W takim przypadku niezwykle istotne jest, by znać prawa pasażera i wiedzieć, jakie zadośćuczynienie przysługuje w danej sytuacji. Przede wszystkim trzeba zachować spokój i zasięgnąć informacji o dalszym postępowaniu.