Długi przed organem sądowym – czy osoba pozwana ma możliwość obrony?

Na pewno nie każdy słyszał o postępowaniu upominawczym w formie elektronicznej. Jest to sytuacja, która ma miejsce w trakcie braku spłacania wierzytelności. Osoby, które otrzymały nakaz zapłacenia należności, będący rezultatem takiego postępowania, wiedzą, iż nie powinno się go ignorować.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com
Powinno się zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi samego postępowania, jak i metodami potencjalnej obrony. Okazuje się bowiem, iż osoba pozwana ma możliwość sporządzić sprzeciw wobec nakazu spłaty należności. Powinno się jednak nie zapominać o kilku ważnych szczegółach.

Postępowanie upominawcze ma na celu uzyskanie (zobacz doradztwo patentowe) spłaty długów. Należy ono do jurysdykcji sądów okręgowych lub rejonowych. Dostarczenie pozwu odbywa się również procedurą elektroniczną. W jego efekcie tworzy się rozkaz zapłaty, jaki jest dostarczony do pozwanego.

Pozwany jest poinformowany, że jeśli w ustalonym terminie nie zostanie wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – wówczas będzie on zobligowany do zapłaty wierzytelności – . Niemniej jednak przygotowanie odwołania umożliwia sędziemu na zaznajomienie się z jego treścią oraz ogłoszenie słusznej decyzji. Gdy więc w jakiejkolwiek sytuacji dostaniemy takie wezwanie procesowe nie należy go ignorować. Poprzez przestrzeganie obowiązujących terminów można się zabezpieczyć przed tarapatami.

Nie czekaj – jeśli zachęcił Cię ten wątek, to bieżący tekst (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/odpowiedzialnosc-materialna-pracownikow) można także przejrzeć pod wskazanym linkiem. Wiadomości stworzyliśmy dla Ciebie z chęcią.

/J]

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym musi zostać przygotowany w zgodności z właściwymi wymogami. Musi przybrać formę oświadczenia procesowego i zostać złożony do odpowiedniego sądu. W dokumencie tym należy sprecyzować w jakiej części kwestionowana będzie wskazana suma. Samo dostarczenie pisma nie jest związane z kosztami.

Jeżeli sprzeciw został należycie wniesiony osoba pozywająca otrzymuje taką informację a następnie przeprowadzona jest sprawa w sądzie. Zatem wyjątkowo istotne jest, by przestrzegać wyznaczonych terminów a także właściwie przygotować odwołanie. W takim wypadku pomoc profesjonalisty będzie idealnym wyjściem.

Umożliwi bowiem nie popełnić błahego błędu, który zdołałby doprowadzić do odtrącenia pisma. W takich sytuacjach nie można oszczędzać – w grze bowiem są nasze finanse ale także dobre imię.