Jak działa marketing w obecnych czasach

Możemy powiedzieć iż współczesna działalność gospodarcza oparta jest na paru filarach. Jednym z najistotniejszych jest nabywca. Bez nabywcy taka działalność nie miałaby racji bytu, stąd ogromne znaczenie dla biznesu ma sekcja marketingu. W niedużej firmie sekcja reklamy najczęściej nie ma problemu z przygotowaniem działań promocyjnych. Problemy poczynają się w średnich i dużych przedsiębiorstwach. I tutaj zebranie wiadomości nie jest jeszcze bardzo skomplikowane.

marketing

Autor: TedsBlog
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak już krok dalszy, najistotniejszy – analiza danych – może być kłopotliwy, lub przynajmniej niełatwy. I jak zazwyczaj w dzisiejszych czasach przybywa nam z pomocą nowoczesna technologia. Jednym z jej obliczy jest automatyzacja marketingu. Ogólnie mówiąc jest to proces samoczynnego zbierania danych o kliencie, jego poziomie wykształcenia, wieku i dalszych cechach które pomogą nam kategoryzować naszego przyszłego klienta po to aby spróbować przewidzieć jego pragnienia i spersonalizować reklamę.

Doskonałym przykładem gdzie następuje automatyzacja marketingu jest marketing w wyszukiwarce Google.

Zaciekawił Cię ten materiał? To doskonale, gdyż oryginalny wpis zawiera zbliżone dane do omawianych.

Użytkownik rejestrując swój profil w usługach tegoż koncernu internetowego zgadza się na udzielenie pewnych danych, wieku, wykształcenia a również pozwala by wyszukiwarka Google gromadziła i analizowała wyszukiwane przez użytkownika treści. Służy to dwóm celom jednocześnie, z jednej strony dzięki nagromadzaniu tego rodzaju danych użytkownik szybciej dostaje wyniki i na ogół są one trafione. Z drugiej strony

marketing

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

wyszukiwane frazy, wiek oraz płeć razem połączone pozwalają na pojawianie się w miejscach reklamowych konkretnych reklam.

Dla przykładu jeżeli często wpisujemy w przeglądarkę słowa związane z niemowlakiem i jesteśmy w wieku w którym przypuszczalnie możemy posiadać małe dziecko, z dużą dozą prawdopodobieństwa pojawiać się nam będą reklamy artykułów dla osesków. Ponieważ z wyszukiwarki równocześnie korzystają miliardy ludzi, dlatego nagromadzanie i analizowanie wiadomości musi odbywać się w dużej mierze w sposób automatyczny. Publikowanie danej reklamy odbywa się także w sposób bezobsługowy. Podobne programy użytkują również działy marketingu w portalach społecznościowych.