Prawa pasażerów linii lotniczych – to może Ci się przydać

Przede wszystkim przy zakupie biletu zbywca nie może żądać od ciebie wyższej opłaty tylko ze względu na narodowość czy miejsce zakupu biletu. Poza tym przysługują Ci również prawa w wypadku pojawienia się komplikacji.

Jest tak w przypadku opóźnienia albo odwołania lotu lub nadkompletu rezerwacji, z powodu którego odmówiono ci wstępu na pokład samolotu. Kiedy odmówiono ci wejścia na pokład, twój lot jest anulowany albo sprzedano więcej biletów niż miejsc w aeroplanie, linie lotnicze muszą: zorganizować ci wylot do punktu docelowego porównywalnym opcjonalnym środkiem transportu, bądź oddać ci koszty biletu a także – w słusznych przypadkach – zagwarantować ci bezpłatny przewóz do lotniska, z którego wyruszyłeś.

W razie istotnego opóźnienia ( co najmniej 5 godzin) masz także prawo domagać się zwrotu funduszy (jednak jeśli przyjmiesz zwrot kosztów, linie lotnicze nie muszą już gwarantować ci dalszego wsparcia ani organizować dalszej podróży). Linie lotnicze powinny poinformować cię o twoich prawach i o przyczynie znacznego poślizgu czy odwołania lotu bądź też odmowy wpuszczenia cię na pokład aeroplanu. W zależności od długości planowanego lotu i opóźnienia możesz również mieć prawo do napitków, posiłków, komunikacji (dla przykładu nieodpłatnej rozmowy telefonicznej), a w przypadku potrzeby również do noclegu (SkyLegal).

kliknij tu

Autor: Joe Kunzler
Źródło: http://www.flickr.com

Mało tego jeśli odmówiono ci wejścia na pokład , twój lot jest anulowany czy dotrzesz z powyżej 3-godzinnym poślizgiem do miejsca docelowego określonego na bilecie, możesz domagać się odszkodowania. Jeżeli zaproponowano ci opcjonalny lot w podobnym terminie.

Jak myślisz? Czy omawiany wątek jest interesujący? Jeśli tak, to kliknij w link i sprawdź praktyczne informacje – wciągną Cię całkowicie.

Odszkodowanie za opóźniony lot nie przysługuje, jeśli twój lot został anulowany: z przyczyn wyjątkowych okoliczności, takich jak złe warunki atmosferyczne albo (pozostałe wiadomości) poinformowano cię o odwołaniu lotu na 2 tygodnie przed zaplanowaną datą lotu albo zaproponowano ci alternatywny lot na tej samej trasie w analogicznym czasie co twój początkowy lot.

Jeśli twój lot został odwołany z przyczyn wyjątkowych warunków, możesz nie mieć prawa do zadośćuczynienia, jednakże przewoźnik musi ci zaoferować wybór między: zwrotem kosztów biletów, opcjonalnym środkiem transportu do miejsca docelowego w możliwie najkrótszym terminie albo przełożeniem rezerwacji na dowolną wskazaną przez ciebie datę. Nawet w szczególnych okolicznościach, w przypadku potrzeby linie lotnicze zobowiązane są do udzielenia ci wsparcia w czasie oczekiwania na nowy lot. Takie są prawa pasażera.