Podstawowe różnice i podobieństwa pomiędzy profesjami radców prawnych i adwokatów

Jeżeli w jakiś okolicznościach pojawi się konieczność skorzystania z prawnej pomocy, to wielu ludzi w pierwszej chwili pomyśli zapewne o adwokacie. Bowiem to adwokaci właśnie będą z reguły kojarzeni z procesami, spektakularnymi obronami i opracowywaniem różnych opinii, dokumentów i porad. Tymczasem nieco z boku pracują także radcy prawni, którzy mają bardzo podobny zakres obowiązków, co adwokaci. Tak naprawdę są to dwa niezależne zawody, obydwa regulowane poprzez odpowiednie akty prawne.

ksiązki do prawa
Lecz ich przedstawiciele przez całe studia uczą się dokładnie tego samego, zdają te same egzaminy, i co prawda po wybraniu aplikacji ich drogi się trochę rozchodzą, to i tak większość obowiązków mają dokładnie takie same.

Sprawdź następne pokrewne bardzo przydatne źródło informacji na opisywany temat – kliknij tutaj oraz przeczytaj więcej w serwisie kadry i płace.

Jest nawet sporo głosów, aby te sprawę uporządkować, bo faktycznie podział jest nieco sztuczny i widoczny w coraz mniejszym stopniu, lecz póki co nie robione są żadne konkretne kroki w tym kierunku. Z tego też powodu doradztwo prawne (kancelaria adwokacka – kliknij tutaj) Wrocław i adwokatura to nadal niezależne działalności, dlatego też powinno się wiedzieć, jakie występują między nimi różnice – przekonaj się gdzie we Wrocławiu znajdziemy radców prawnych.

Wspomniane już było, że w dużym stopniu obowiązki radców prawnych oraz adwokatów się pokrywają, przedstawiciele tych zawodów w pierwszej kolejności świadczą różne porady dla klientów indywidualnych i firm. Jednak adwokat ma nieco szersze możliwości, ponieważ może występować jako obrońca w sprawach karno-skarbowych i karnych. Radca prawny takich kompetencji nie ma, wprawdzie przepisy zezwalają mu na uczestnictwo w takich sprawach, lecz wyłącznie jako pełnomocnik.

Za to radcy mają większe możliwości jeżeli będzie chodzić o formę zatrudnienia. Mogą oni działać zarówno w swoich firmach, jak również w oparciu o różnego rodzaju umowy o pracę. Możliwości takich nie posiada adwokat – dla niego jedyną możliwością jest własna kancelaria prawna Wrocław (to jest jedna z nich), albo założona i prowadzona osobiście, albo z jakimiś wspólnikami. Jeśli więc jakaś firma będzie potrzebowała zatrudnić jakiegoś prawnika na umowę o pracę, to jedyną możliwością zostanie w takim przypadku radca prawny.