Jak przedstawiają się stawki w zawodzie geodety? Czy różnice w dziedzinie wykonywania różnorodnych zadań są zauważalne? Okazuje się, że owszem

Praca w geodezji przeważnie należała do profesji prestiżowych oraz dość dobrze płatnych. Poniższy artykuł przedstawia cennik usług geodezyjnych opracowany przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich w Krakowie za rok 2014. Więc są to należności jakie firmy geodezyjne otrzymują za wykonanie swoich usług.

teodolit

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Jednocześnie powinniśmy wspomnieć, że cenniki są bardzo różne zależnie od określonego regionu, konkurencji a także wielu innych czynników. A oto wartości za zrealizowanie robót geodezyjnych wg SGP (bez podatku VAT). Na pierwszy rzut pójdzie pomiar sytuacyjno-wysokościowy, czyli mapa do celów projektowych (bez ustalania granic). Cena to 1500 zł.. Następne zadanie, czyli inwentaryzacja powykonawcza uzbrojenia podziemnego, zalicza się do tego telekomunikacja, gaz, eN, eW, oraz pozostałe, czyli woda, http://bsinspekcja.pl/przylacza-kanalizacyjne/, CO oraz telewizja kablowa.

Należy tutaj liczyć wartość za pierwsze sto metrów i jest to: siedemset złotych W dalszej kolejności zadanie: inwentaryzacja budynku, to koszt osiemset złotych. Za tyczenie budynku przewidziane jest 1000 zł, zaś za podział nieruchomości już 4000 zł.. A jak przedstawia się całościowa praca takiego geodezyjnego zespołu? Za pierwszy dzień – dwa tysiące złotych, natomiast pierwsza godzina zatrudnienia geodety – sto pięćdziesiąt złotych. Ceny oczywiście ulegną modyfikacji zależnie od danej pracy. Niestety w relacji większości geodetów jesteśmy w stanie dostrzec znaczne różnice w cenach ustalanych przez różne firmy. Prawie żadna z tego rodzaju firm nie ujawnia na swojej stronie kosztów za wykonanie z uwagi na spore różnice w kategorii zleceń. Mimo to jednakże powyższy cennik stanowi zbiór wiedzy tak więc jest ujawniony przez bardzo wiarygodne źródło jakim faktycznie jest SGP. Jednocześnie, to co wspomniane wcześniej, wiele jest zależne od określonej firmy i obszaru, gdzie wykonuje się pracę –

geodezja

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, w wielu zawodach cenniki są bardzo różne i czasami bez problemu można dostrzec różnicę, jaką jest niezbyt korzystna wartość za daną pracę. To dostanie pieniędzy geodeta Oława czy specjalista z Warszawy zależy od dużej liczby wytycznych, na które czasami nie ma się wpływu.