Co winna zawierać umowa o roboty budowlane oraz kiedy pożądane byłoby ją spisać

Umowa o roboty budowlane to niezwykle ważny dokument, który jest zabezpieczeniem dla obu stron. Osoba, wykonująca jakieś roboty budowlane ma gwarancję należności za swoje usługi. Osoba, która takie usługi budowlane zamawia również ma gwarancję bezpieczeństwa oraz stosownego stworzenia zamówionych usług. W wypadku sporów dokument ten uprości dodatkowo dochodzenie roszczeń. Umowę o roboty budowlane na pewno należałoby spisać w każdej sytuacji powiązanej z budową – domów, mieszkań, biur i tak dalej. Można ją także spisać w wypadku remontowania którejś nieruchomości czy też innych usług wykończeniowych i budowlanych.

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Jakie rzeczy powinna mieścić umowa o roboty budowlane? Oczywiście musi odnaleźć się tam punkt mówiący o tym, kiedy pozostała zawarta taka umowa oraz przez kogo. Dodatkowo musi znaleźć się tam informacja dotycząca zaświadczanych usług. Jeżeli przykładowo jest to remont mieszkania to w umowie musimy zawrzeć położenie przeprowadzania usług i ich rodzaj. Ważkie jest również podanie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. W umowie wolno zawrzeć wiadomości dotyczące artykułów budowlanych – czy kupuje je wykonawca (po czym daje paragon inwestorom) czy za kupno towarów budowlanych są odpowiedzialni inwestorzy. Punktów, które powinno się zawrzeć w umowie o roboty budowlane (balduin-pfnuer.de/pl/prawo-budowlane-i-architektoniczne/

ustalenia

Autor: Budowa domu bez stresu
Źródło: Budowa domu bez stresu

W Necie zdołamy znaleźć sporo atrakcyjnych i konkretnych wzorów umów o roboty budowlane. Bezsprzecznie warto się z nimi zapoznać, ponieważ mogą okazać się one dużą pomocą dla każdego z nas. Taki gotowy wzór zdołamy od razu wydrukować czy też po prostu zmodyfikować go według osobistych potrzeb. Bez względu na to z jakiej opcji skorzystamy zawsze musimy pamiętać, iż posiadanie umowy o roboty budowlane jest nadzwyczaj znaczące. Jest to tak samo istotne dla inwestorów, jak i dla wykonawców dzieła.