Co będzie wchodziło w skład majątku firm, do jakich celów przydają się wyceny ich majątku i znaków towarowych.

Na majątek firm i przedsiębiorstw składa się wiele różnych elementów. Przede wszystkim zalicza się do tego majątek stały, to znaczy ziemia, obiekty czy używane maszyny.

pieniądze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz nie mniej istotne będą niematerialne składniki, to znaczy najróżniejsze patenty, procesy technologiczne czy też znaki (polecam lista zastrzeżonych znaków towarowych) towarowe. Duża część największych firm na świecie warta jest tak dużo właśnie z powodu marek, jakimi zarządza. Jeżeli chce się więc dokładnie wyznaczyć, ile dana firma będzie warta, to trzeba wszystkie te rzeczy wziąć pod uwagę. W niejednym przypadku taka wycena firmy jest wręcz konieczna, przykładowo w transakcji sprzedaży. W takim przypadku zarówno kupującemu jak i sprzedającemu dobrze wykonane oszacowanie majątku pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji .

W związku z tym że metod i sposobów przeprowadzania tego typu będzie parę, to ważną sprawą jest podanie celu ich przeprowadzenia, gdyż nie wszystkie się nadają do wszystkich celów. W bardziej skomplikowanych przypadkach wykonywanych jest kilka różnych analiz, dających informację o stanie przedsiębiorstwa na kilku płaszczyznach. Niekiedy równolegle z wyceną firmy robiona jest wycena znaku towarowego, którym ona zarządza (więcej dowiesz się na stronie 2 SIPEX). Nie jest to łatwa rzecz, ponieważ nie ma jednoznacznie przyjętej metodyki, jaką można by było przyjąć.

Najczęściej tego typu wyceny są robione w dwóch kategoriach, czyli finansowej i marketingowej. Bardzo duże znaczenie przy wyniku końcowym będzie też miało doświadczenie osoby, jaka się będzie zajmować daną sprawą.