Dlaczego opłaca się studiować prawo? Sprawdź co podpowiadają fachowcy

Studia na kierunku prawa są uważane za jedne z najbardziej prestiżowych. Specjalizacja w dowolnej gałęzi prawa może zapewnić duży dochód, co przyciąga wiele osób na studia prawnicze. Niestety, zawód prawnika jest również jednym z najtrudniejszych – niezbędne jest ciągłe podnoszenie poziomu swojej wiedzy.

studenci prawa

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Ustawodawcy zapewniają przyrost nowych ustaw w dużym tempie, wyspecjalizowany prawnik musi być na bieżąco z każdą zmianą ustawy dotyczącą specjalizacji. Uzyskanie dobrego zatrudnienia w zawodzie również jest rzeczą niezbyt prostą. Egzaminy zawodowe uznawane są za bardzo szczegółowe a konkurencja jest bardzo duża.

Co po studiach?

Najlepiej płatną pracą po studiach prawniczych jest praca w sądzie. Sędziowie są jednymi z najwięcej zarabiających pracowników sektora Inną możliwością może być praca jako prokurator (kliknij w link). Do takiej pracy potrzebne jest jednak odpowiednie doświadczenie, więc też pierwszym zatrudnieniem po ukończeniu studiów na kierunku prawa jest zazwyczaj posada w biurze prawnym. Osoby zainteresowane usługami takiego biura nierzadko przychodzą tam po porady prawne jak na . Jest to praca ceniona przez ludzi po studiach, gdyż należy do mniej skomplikowanych w zawodzie. Niektóre szkoły wyższe przygotowują studentów do tego rodzaju pracy, urządzając studenckie kancelarie porad prawnych. Można w nich otrzymać bezpłatną poradę a studenci są tam zatrudniani jako wolontariusze. Innym obowiązkiem biur prawnych jest obsługa przedsiębiorstw w zakresie prawa. Obsługa prawna polega na reprezentowaniu interesów firmy, np. w sprawach o długi.

Wynagrodzenie

Dobra pensja to jedna z najważniejszych przyczyn przyciągających na studia na kierunku prawa. Średnia płaca sędziego wynosi 6500 złotych brutto, co jest wynagrodzeniem prawie dwukrotnie przewyższającym średnią krajową. Nie jest to jednak najwyższe wynagrodzenie w sektorze. Najwyżej opłacanymi pracownikami sektora prawniczego są notariusze. Średnie wynagrodzenie za pracę w charakterze notariusza to 30 000 złotych, co jest pensją znacznie większą od przeciętnej pensji. Człowiek po studiach prawniczych, bez doświadczenia może liczyć na płacę wynoszącą około 2500 złotych na miesiąc.

Więcej informacji: .