„Panie Pilocie, dziura w samolocie”, czyli tematyka z serii jakie przywileje przysługują podróżnikowi linii lotniczych

Większość z nas organizując wakacje, bądź wyjazdy służbowe wybiera lot samolotem. Średnio jest to najbezpieczniejszy i błyskawiczny środek transportu. Jednakże czy jak kupujecie bilet lotniczy znacie prawami jakie wam przysługują? Nudne przedpołudnie w domu bądź też jazda tramwajem na uniwersytet wystarczy, aby wyszukać stronę internetową linii lotniczych i zlustrować w jakiej cenie są bilety. Ostatnio jest to powszechny obraz, ponieważ bilety szczególnie last minute są bardzo tanie.

samolot na pasie startowym

Autor: Richard, enjoy my life!
Źródło: http://www.flickr.com
Przywileje, które będę chciała opisać obowiązują podróżników podróżujących w granicach Unii oraz podróżujących kursujących z lotniska, które mieści się na obszarze Unii Europejskiej do innych krajów lub też podróżujących do Unii Europejskiej z krajów trzecich przewoźnikiem wspólnotowym (sprawdź przykłady). Pamiętajmy, że kupując bilet konkretnego firmy linii lotniczych, ma on na celu otoczyć nas opieką w razie anulowania lotu, odmowy wejścia na pokład wbrew woli pasażera lub też duży opóźnienia lotu.

Transporter powinien zapewnić wtedy wyżywienie i napoje, dwie rozmowy telefoniczne, sznsę wysłania e-maila, faksu czy też zakwaterowanie w hotelu i transport pomiędzy lotniskiem a hotelem. Możemy się starać o odszkodowanie za opóźniony lot. O pomoc możemy zgłosić się do konkretnych przedsiębiorstwo zajmujących się pozyskiwaniem odszkodowań za straty klientów. Takim przedsiębiorstwem jest m.in.news inwestycje budowlane wrocław inwestycje budowlane wrocławAirCashBack. Wartości odszkodowań są ustalone z góry przepisami prawa. W konkretnych przypadkach decyduje odległość pomiędzy portem wylotu a portem docelowym. W sytuacji kiedy na przykład nastąpiło spóźnienie lotu, które spowodowało zwłokę w dotarciu do miejsca docelowego o minimum 3 godziny, odmowy wejścia na pokład samolotu lub anulowany lot należy się pasażerowi 250 euro dla lotów na dystansie 1500km.

Znaczną przesłanką w postępowaniu o zwrot pieniędzy jest długość opóźnienia, minimalny czas spóźnienia by móc starać się o odszkodowanie to 3 godziny od planowanego dotarcia do portu docelowego. Jednakże są odstępstwa od reguły, które wyłączają możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Do najczęściej występujących należą: niekorzystne warunki atmosferyczne, wojny domowe np. w Egipcie, czy strajk pracowników lotniska. Proces może trwać nawet do 7 miesięcy . Prawa pasażera to istotny aspekt, który powinien znać każdy pasażer. Gdy coś się wydarzy, a my nie będziemy walczyć o należące się nam przywileje, to możemy mieć roszczenia do nas samych, w końcu „nieznajomość prawa szkodzi.