Nota pracownicza – czym jest i czy trzeba się jej obawiać?

Motto „ocena pracownicza” nierzadko powoduje, że czujemy się niepewnie, oraz nawet odbieramy niewielki niepokój. Lecz czy rzeczywiście ocena pracownicza powinna wzbudzać w nas strach? Warto zastanowić się nad tym czym tak faktycznie jest ocena pracownicza, oraz także jakie metody oceny pracowniczej można współcześnie wymienić.

pracownik

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to konieczny fragment kierowania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza może przynieść firmie niemało korzyści. Dzięki niej zdołamy dowiedzieć się jak pracują poszczególni pracownicy w firmie, jakie jest ich zaangażowanie oraz skuteczność w pracy, a także co jeszcze wolno poprawić oraz polepszyć w pracy. Porządnie przeprowadzona rozmowa pracownicza zezwoli na obranie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie wyłącznie na poprawienie pracy pojedynczych pracownik (zobacz ile zarabia geodeta)ów, ale dodatkowo całych zespołów, co rzecz jasna przedkłada się na większą skuteczność w całej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś groźnym, czymś czego powinniśmy się obawiać. Dzięki sprawiedliwej ocenie dowiemy się co robimy odpowiednio, a co jeszcze możemy polepszyć. Na pewno wyjdzie to na korzyść zarówno nam, jak również firmie i innym pracownikom.

pracownik

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są ogromnie rozliczne. Najpopularniejszą metodą jest ranking, jaki najlepiej stwierdzi się wtenczas, gdy pracownicy posiadają analogiczne obowiązki. Legendarną strategią oceniania pracowników jest także zestawienie parami i skala punktowa, dzięki której można oszacować zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach stosuje się dodatkowo strategię swobodnego opisu, która zezwala stwierdzić jakim sposobem pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-zwolnienie-lekarskie-a-wysokosc-wynagrodzenia) wywiązuje się ze swoich obowiązków. W kontrolowaniu pracowników zdołają pomóc też rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, iż nadzoruje się każde sukcesy i potyczki pracowników, a po pewnym czasie całość się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach stosuje się również procedurę 360 stopni, to oznacza, że pracodawca bierze pod uwagę także opinie innych pracowników albo zespołu, w którym wiadoma osoba pracuje.