Prowadzenie swojej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, także wobec urzędu skarbowego i zusu

Każdy przedsiębiorca będzie musiał regularnie opłacać składki i podatki, jeżeli tego nie będzie robił, to musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Pierwszy kontakt z urzędnikami następuje już w momencie otwierania firmy.

Przede wszystkim należy się dowiedzieć, do którego urzędu będzie się wysyłać rozliczenia i deklaracje. Wszystko zależało będzie od lokalizacji, w jakiej firma będzie zarejestrowana, jeśli ktoś będzie miał kłopoty z właściwym wyznaczeniem tego, to w sieci internetowej znaleźć można kilkanaście serwisów które zawierają bazy kont bankowych, adresów a także właściwość urzędów skarbowych. Po wybraniu odpowiedniego urzędu trzeba złożyć w nim wniosek o nadanie numeru NIP, i jeśli się go już otrzyma, to biznes może startować. Rzecz jasna w międzyczasie trzeba będzie jeszcze załatwić wiele formalności, więc dla dużej części początkujących biznesmenów na jednym odwiedzeniu urzędu skarbowego się nie kończy.

waluta Euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli ktoś zamierza wykonywać usługi lub sprzedawać towary dla osób prywatnych, to powinien się zastanowić, czy będzie musiał kupić kasę fiskalną. Na zadane pytanie kiedy kasa fiskalna sprawnie i szybko można znaleźć w sieci sieci internetowej, w licznych serwisach są szczegółowe i dokładne wytyczne na ten temat, starczy jedynie trochę poczytać i bez problemów się wszystko znajdzie. Rzecz jasna można również zadzwonić do urzędu skarbowego albo udać się tam samodzielnie, i dowiedzieć się wszystkiego w tym temacie. Jeśli fiskalna kasa musi być używana od razu, to trzeba ją kupić, a w dalszej kolejności dokonać legalizacji, lecz w dużej części firm obowiązek posiadania takiej kasy będzie dopiero po uzyskaniu obrotów na pewnym poziomie.

Zajmując się firmą pamiętać należy o tym, że do urzędu skarbowego należy systematycznie wysyłać deklaracje i rozliczenia. Tu także sporo zależy od rodzaju prowadzonej działalności, w większości sytuacji niezbędne będą jedynie kwartalne lub miesięczne deklaracje vat i w analogicznym okresie wysyłane zaliczki do podatku dochodowego.