Analiza wymagań – co ukryto pod tym interesującym terminem? Przeczytasz w naszym artykule!

Każdy system ma konkretne i równocześnie oczekiwane zachowania, które należy precyzyjnie zidentyfikować. Po ich ustaleniu możliwa staje się ich dogłębna analiza, która ma na celu dookreślenie wymagań i określenie czy nie występują w systemie jakieś wymagania mające charakter sprzeczny lub te, które mają charakter nieprawidłowy.

analiza wymagań w firmie

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com

Terminem wymagań funkcjonalnych określa się rodzaje usług, które mają być oferowane przez system, a także jego reakcje na wybrane sytuacje. W przeważającej części przypadków wymagania wymagania, które mają charakter funkcjonalny obejmują także to, czego system nie może wykonywać. Analiza wymagań jest więc terminem naprawdę szerokim, którego zastosowanie i znaczenie jest bez najmniejszych wątpliwości bardzo znaczące. Stawiając na analizę wymagań, powinno się pamiętać że, analiza wymagań zawsze powinna opisywać to, jak system reaguje na konkretne cele, ale także wyniki, które są osiągane. Znaczenie ma także to, jakiego typu warunki powinno się spełnić, aby wybrane zadania w ogóle mogły zostać przez system wykonane. Analiza wymagań zawsze musi uwzględniać również to, co powinien zrobić użytkownik, aby skorzystanie z systemu było przez niego w ogóle możliwe. Chodzi w tym wypadku o działania, które prowadzić mają do osiągnięcia jednoznacznie założonego rezultatu.

Analiza wymagań funkcjonalnych zawsze musi pamiętać także o standardach obowiązujących w konkretnej organizacji i tym, aby system został do nich dostosowany. Jest to naprawdę poważna cecha, która sprawia, że możliwe staje się zachowanie jakości na odpowiednim poziomie. Tworzona lista wymagań powinna odznaczać się wyraźnie określonymi cechami. Przede wszystkim musi być spójna.

analiza wymagań  w firmie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi o to, aby używać tych samych słów w tych samych znaczeniach i nie łamać raz przyjętej terminologii. Bardzo duże znaczenie ma także zrozumiałość dokumentów. Powinno się pamiętać, że osoba tworząca analizę wymagań – musi wiedzieć, że osoba, która wykorzystywać będzie dokument niekoniecznie musi posiadać specjalistyczną wiedzę, którą posiada analityk.

Czy pewne komentarze o nas (http://apogit.pl/uslugi/wdrozenia-systemow) owego tekstu Cię zaintrygowały? Zatem będzie nam niezwykle przyjemnie, jeżeli dodasz do nich także swoje zdanie.

Dopasowanie zastosowanego języka do odbiorcy jest więc jedną z najbardziej istotnych cech analizy wymagań.

Masz jeszcze chwilę? Jeżeli tak, to zapraszamy Cię do następnej strony, na której przygotowaliśmy pouczające artykuły – wejdź w link pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej.

W przeciwnym razie dokument stanie się po prostu niezrozumiały i osoba, która go miała wykorzystać w ogóle z niego nie skorzysta.