Podstawowe różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawnym, w jakim przypadku można udać się po poradę do każdego z nich

Dla niejednej osoby adwokat i radca prawny to dokładnie taka sama osoba, tylko nieco inaczej się nazywająca. Rzeczywiście aktualnie w coraz większym stopniu różnice pomiędzy nimi zaczynają się zacierać, pomimo że formalnie nadal będą to dwa oddzielne zawody. Zarówno radcy prawni jak i adwokaci cały cykl nauki mają dokładnie taki sam, dopiero po wybraniu aplikacji ich drogi idą w trochę oddzielnych kierunkach. Reguły pracy w obu zawodach będą regulować odpowiednie ustawy, i opierając się na nich adwokaci i radcy będą wykonywali swoje obowiązki.

prawnik

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy najistotniejsze będą dwie różnice, jedna dotyczy sposobu wykonywania usług, a druga możliwości reprezentowania przed sądami w niektórych sprawach. Najważniejsze zadania, czyli udzielanie porad prawnych, pisanie opinii lub opracowanie najróżniejszych aktów i umów są w każdym przypadku takie same. Powinno się wiedzieć, czym tak naprawdę radca prawny Wrocław – poznaj zakres usług – różnił się będzie od adwokata, jeżeli (adwokat od alimentów w Warszawie:http://www.kancelaria-cpr.pl) zajdzie kiedyś potrzeba udania się po profesjonalną pomoc prawną.

Jeśli chodzi o formę świadczenia usług, to podstawową różnicą jest to, że adwokatów nie można zatrudniać na umowę o pracę. Jedyną możliwością jest dla nich kancelaria (kancelaria prawna warszawa) Wrocław, albo samodzielnie prowadzona, albo razem z innym adwokatem – jedna z wrocławskich kancelarii. Dlatego też niemożliwe jest zatrudnienie adwokata w jakiejś firmie na umowę, jeśli jakaś firma będzie miała taką potrzebę to musi skorzystać z usług radcy. Drugą ważną różnicą między tymi zawodami jest możliwość reprezentowania w danych sprawach.

Radcy na mocy ustawy nie mogą robić tego przy sprawach karno-skarbowych i karnych – w przypadku takich spraw obrońcami będą tylko i wyłącznie adwokaci. Wprawdzie przepisy zezwalają na obecność radców, lecz jedynie w charakterze pełnomocnika strony. Widać więc, że w niejednym przypadku nie będzie znaczenia, czy się ktoś wybierze do adwokata, czy radcy, u każdego takiego prawnika na pewno otrzyma właściwą pomoc. Jednak jeżeli będzie się szukać obrońcy do obrony w przypadku jakiegoś przestępstwa, to jedyną możliwością będzie jednak adwokat.