W jakiej wysokości mogą być koszty jakie muszą ponieść osoby wynajmujące do pomocy zawodowych prawników

W różnych sądowych sprawach strony bardzo często sięgają po wsparcie profesjonalnych prawników. Często bez adwokackiej pomocy może się nie obejść, zwłaszcza kiedy sprawa będzie z tych bardziej trudnych i będzie wymagać rzetelnej wiedzy prawniczej. Dzięki pomocy specjalistów można ją będzie załatwić szybciej, większe są również szanse na pozytywne jej zakończenie. Lecz wybierając adwokata trzeba mieć świadomość tego, że jego pomoc może być kosztowna.

finanse
A że wynagrodzenia osób świadczących usługi prawne w Polsce raczej do niskich nie należą, to i nawet w niewielkiej sprawie okazać się może, że do zapłacenia będzie spora suma. Jednak jest możliwość na zmniejszenie nieco wydatków na prawną obsługę, bo na całkowitą rekompensatę raczej szanse są niewielkie. Mianowicie będzie to chodzić o procesowe zastępstwo, dokładnie ustalone przez odpowiednie rozporządzenia.

Ten artykuł przedstawia rzeczywiście istotnie sprawy, ale zobacz ponadto tamto opracowanie (traple.pl/obszary-prawa/informacja-publiczna-otwarte-dane-i-ochrona-tajemnic/) – na pewno będziesz zdania, że są wartościowe.

Te akty prawne te podają dokładne stawki, które mają obowiązywać przy poszczególnych sprawach, niestety ich wysokość została ustalona przed kilkunastu laty i od tego czasu nie były zmieniane.

finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W największym skrócie koszty zastępstwa procesowego to po prostu częściowy zwrot kosztów jakie się poniosło na profesjonalnego pełnomocnika reprezentującego klienta przed sędzią – czytaj o kosztach zastępstwa procesowego. Koszty te wypłacane są oprócz pozostałych roszczeń, takich jak opłaty związane z powołaniem biegłych i procesem, w wysokości ustalonej w wymienionych wyżej rozporządzeniach. Na pierwszy rzut oka brzmi to całkiem zachęcająco, lecz jedynie do momentu, gdy nie zostanie podana minimalna kwota.

Na dzień dzisiejszy, i tak jest już od wielu lat, aktualnie ona wynosi 60 zł, i co najdziwniejsze w większości przypadków taka właśnie wysokość jest zasądzana. W praktyce adwokatowi trzeba zapłacić znacznie więcej, czasami są to sumy nawet kilkadziesiąt razy większe, więc w praktyce koszty zastępstwa niekiedy wręcz będą śmieszyły. Jednak w dalszym ciągu są przyznawane przez sądy i płacone pełnomocnikom, szkoda tylko że nikt nie wpadł na to ostatnio, aby je jakimś sposobem urealnić do aktualnie obowiązujących stawek.